ORGANLARIN AKTİF ÇALIŞMA VAKİTLERİ

Vücudumuzda bulunan her organın kendine has bir görevi ve buna bağlı olarak farklı özellikleri bulunmakta. Organlarımızın gün içinde aktif çalışma ve kendilerini yenileme vakitleri bulunuyor. Özellikle bu vakitlerde organların yeteri kadar dinlendirilmemesi organların düzgün çalışmasına engel olur ve zamanla hastalanmasına sebep olabiliriz.

Örneğin, gece vakti zamanında uyumayıp, tv izlemek, yemek yemek veya internet de dolaşmanız gibi işlerle meşgul olmanız karaciğer ve safra kesesi gibi organların düzgün çalışmamasına ve hastalanmasına neden olabilirsiniz. Günümüzde bu durum çok yaygın olarak görülmektedir.

ORGANLARIN AKTİF OLDUĞU SAATLER:

AKCİĞER: Göğüs boşluğunun büyük bir bölümünü dolduran, sağlı sollu iki parçadan oluşan, solunuma yarayan ve bu yolla kanı temizleyen bir organ olan Akciğer saat 03-05 arası aktiftir. Bu saatler arasında kendisini yenilemekle meşguldür.

KALIN BAĞIRSAK: Sindirim sisteminin bir parçası olan kalın bağırsak, ince bağırsak ile anüs arasındaki kısımdır. Toplam uzunluğu 1,5 ile 2 metre arasında olan Kalın Bağırsak saat 05-07 arası aktiftir. Bu saatlerde kendini yeniler.

MİDE: Biz omurgalılarda, sindirim sisteminin, yemek borusuyla onikiparmak bağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği bölge olan Mide saat 07-09 arası aktiftir. Bu saatlerde kendini yeniler.

DALAK-PANKREAS: Dalak midenin arkasında, diyaframın altında, sol böbreğin üstünde bulunan ve görevi akyuvar üretmek ve yıpranmış alyuvarları toplamak olan, damarlı gevşek bir dokudan oluşmuş, yassı ve uzunca bir organdır. Pankreas ise karın boşluğunda, omurganın bel bölümü önünde yer alan salgı bezidir. Bu iki organ saat 09-11 arası aktiftir. Bu saatlerde kendilerini yeniler.

İNCE BAĞIRSAK: sindirim kanalının mide ile kalın bağırsak arasındaki kısmıdır. 5 yaşından büyük insanlarda boyu 5-6 m arasında olan bu organ saat 13-15 arası aktiftir.

MESANE: Diğer adıyla idrar kesesi, idrarı depolamaya yarayan, balon şeklinde boş bir organdır. Normal koşullarda istemsiz olarak çalışan bu organ saat 15-17 arası aktiftir. Bu saatlerde kendini yeniler.

BÖBREK: Fazla suyu ve atık ürünleri günün 24 saati vücuttan temizleyen bu organ saat 17-19 arası aktiftir. Bu saatlerde kendini yeniler.

PERİKARD: Diğer adıyla kalp kası olan bu organ saat 19-21 arası aktiftir.

BEDENİN ISITILMASI: Vücut ısısını sağlama konusunda vücut 21-23 arasında aktif çalışır.

SAFRA KESESİ: Karaciğerin ürettiği safra sıvısını depolayan bu organ 23-01 arası aktif çalışır. Bu saatlerde Safra kesesi kendini yeniler. Bu yüzden bu saatler dinlemeye geçmeniz sağlığınız için önemlidir.

KARACİĞER: Karın boşluğunun sağında yer alan, iç organların en büyüğü olan, öd salgılayan, şeker depolayan, açık kahverengi bir organ olan Karaciğer, 01-03 arası aktiftir.

KAYNAK: ŞİFALI BİTKİLER(PROF. DR. AHMET MARANKİ-ELMAS MARANKİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir