Bumerang Nedir? Bumerang Tarihi ve Özellikleri

Bumerang, Avustralya yerlilerinin av ve savaş aracı olarak kullandıkları eğik fırlatma sopasıdır. Bumerangın geri dönebilen türünün uzunluğu 30-75 cm arasında, ağırlığı ise yaklaşık 340 gr. ağırlığındadır. Bumerang iyi dengelenmiş ince ve yassı bir sopadır.

Bumerangın hafif kıvrımlı köşeli, dik köşeli gibi çeşitleri vardır. Uçları yapım sırasında veya yapıldıktan sonra külde ısıtılarak bükülür veya ters yönde kıvrılır.

Geri dönmeli bumerang sadece Avustralya’nın doğu ve batı bölgelerinde oyun aracı olarak kullanılır. Bu bölgelerde bumerang fırlatma yarışması da düzenlenmektedir. Avcılarda ağaçlar arasına ağlarını gerdikten sonra bumeranglarını fırlatır. Bumerangı atmaca sana kuşlar kaçarken ağlara takılıp yakalanır.

Bumeranglar savaşta da kullanılır ve düşmanı ağır biçimde yaralayabilir hatta öldürebilir. Bazı bumerangların ucunda sivri kanca vardır. Eski Mısırlılar, California ve Arizona yerlileri ve Güney Hindistan’daki avcılar kuş, tavşan gibi hayvanları yakalamak için bumerang kullanırlardı. Özellikle geri dönmeyen türlerini avda çok iyi kullanıyorlardı.

Bumerang Nasıl Atılır?

Atıcı bir ucundan kavradığı bumerangı omzunun üzerinde ve arkaya doğru, iç bükey yanı öne gelecek biçimde tutar ve güç kazanmak için birkaç adım koştuktan sonra yassı yanı öne gelecek gibi fırlatır. Fırlatmadan önce sert bir bilek hareketiyle de bir itme gücü verir.

Kıvrık uçları ve bu fırlatma biçimi bumerangın kendine özgü uçuşunu sağlar. Bumerang aşağıya doğru eğimli ya da yere paralel fırlatılırsa en az 15 metre yukarıya süzülür. Bir ucu yere çarpacak şekilde fırlatılırsa diklemesine ve büyük bir hızla yukarı sıçrar. 45 metre çapında ya da daha geniş bir çember veya oval bir yörünge izledikten sonra daha küçük çemberler çizerek gelip atıcının yanına düşer. ‘8’ biçiminde bir eğri çizdiği de olur.

KAYNAK: ANABRİTANNİCA ANSİKLOPEDİSİ – FOTOĞRAF: PİXABAY ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir