OYAK Grup Şirket Tarihi ve Demir Çelik Sektörü

OYAK Grup, üyelerinin karşılaşabilecekleri sosyal ve fiziksel risklere karşı ek bir sosyal güvenlik oluşturmak amacıyla, 1 Mart 1961 yılında yaklaşık 65 bin daimi üyenin katılımıyla kuruldu. 205 sayılı Kanun çerçevesinde, özel hukuk hükümlerine tabi, mali ve idari bakımdan özerk, tüzel kişiliği bulunan bir kuruluştur. OYAK, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı mensupları ve Kanun’da belirtildiği şekliyle siviller dahil kendi isteğiyle katılan çalışanlarından oluşmaktadır.

1965 yılında daimi üye sayısı 71 bini ulaşan OYAK, PETKİM Petrokimya A.Ş.’ye ortak oldu. Ancak 1994’te bu ortaklık sona erdirildi. 1960’lı yıllarda birçok konut projesine imza attı. Hızlı yükselişini sürdüren OYAK, 1967 yılında otomotiv sektörüne yatırım çalışmalarına başladı. Bu amaçla İsveçli Volvo firmasıyla ön protokol imzalandı. 1968 yılında ise Otomotiv sektöründeki ilk yatırım gerçekleştirilerek MAİS Motorlu Araçlar İmal ve Satış A.Ş. kuruldu. Otomobil üretimi konusunda çalışmalara başlandı. 1969 yılında Otomobil üretimi konusunda Fransız Renault Grubu ile anlaşma sağlandı. OYAK Renault Otomobil Fabrikaları A.Ş. kurularak fabrika inşa aşamasına gelindi.

OYAk, 1973 yılında sosyal hizmet çalışmalarına devam etti. Üyelerin emeklilik sonrasında da OYAK ile ilişkilerinin devamını sağlamak amacıyla Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) aktüeri ile çalışmalar yapıldı ve bugünkü Emekli Maaşı Sistemi’nin temeli oluşturuldu.

1975 yılında Türkiye’nin en önemli kurumlarından birisi olan ASELSAN’a ortak olundu. 1995 yılına kadar bu ortaklık sürdürüldü. Bu süreçte başka firmalarla da ortaklıklar kuruldu. 1981 yılında Sermaye Piyasası Kanunu yürürlüğe girdi ve OYAK Grup Şirketlerinden Goodyear, HEKTAŞ ve OYTAŞ bu Kanun’a tabi oldu. 2005 yılında Goodyear’daki ortaklık sona erdirildi.

1982 yılında ise Eti Grubu şirketlerinden Eti Pazarlama Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Tam Gıda Sanayi ve Tic. A.Ş‘ye ortak oldu. Ayrıca üyeleri daha uygun koşullarda konut sahibi yapabilmek amacıyla OYAK İnşaat A.Ş. ve Türkiye’de menkul kıymet piyasalarında yaşanan gelişmelere paralel olarak OYAK Menkul Değerler A.Ş. (bugünkü OYAK Yatırım) kuruldu.

OYAK grubu 1990’lı yıllarda da konut yapımına devam etti. 2003 yılında ise emeklilik sistemi oldukça geliştirilerek OYAK Emeklilik A.Ş. kuruldu.

OYAK, bugün Maden – Metalurji, Çimento – Beton – Kağıt, Otomotiv – Lojistik, Finans, Hizmet, Kimya, Tarım – Hayvancılık ve Enerji sektöründe hizmet vermektedir.

OYAK Maden Metalurji Tarihi Gelişimi

1960 yılında Erdemir’in kuruluşu için bir kanun çıkarıldı. Ereğli Demir Çelik Fabrikaları T.A.Ş kuruldu. 1970 yılında ise İskenderun Demir Çelik A.Ş. kuruldu.

2001 yılında Erdemir Çelik Servis Merkezi San. ve Tic. A.Ş. kuruldu. 2005 yılında BİRÇİM Çimento ve Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OYAK Birleşik Enerji A.Ş.) kuruldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş. (ERDEMİR) satış ihalesi kazanıldı ve ERDEMİR hisselerinin devralınması amacıyla ATAER Holding A.Ş. kuruldu.

2015 yılında Manisa Çelik servis merkezi açıldı. 2015 yılında sıvı demir çelik üretiminde 5 milyon ton rekoru kırıldı. 2016 yılında OYAK Maden Metalurji grubu, İsdemir’in üretimini desteklemek üzere Linde Grup ile %50 ortaklıklı İsdemir Linde Gaz ortaklığı A.Ş. şirketini kurdu. 2017 yılında OYAK verimliliği arttırmak amacıyla Erdemir ve bağlı şirketleri OYAK Maden Metalurji çatısı altında topladı.

OYAK Maden Metalürji Grubu, 2016 yılı ham çelik üretim sıralamasına göre AB-28 ülkelerinin üreticileri arasında 3. sırada bulunuyor. Şirket Uluslararası kalite standartlarında sıcak ve soğuk haddelenmiş, kalay, krom ve çinko kaplamalı yassı çelikler levha, kütük ve kangal üretiyor.

Türkiye’de Demir Çelik Sektörü

Demir çelik sektörü Ülke ekonomileri için lokomotif görevi görür. Türkiye’de demir çelik üretim kapasitesi ile dünya da üst sıralarda bulunmaktadır.

Demir çelik sektöründe Türkiye, son 15 yıllık dönemdeki kapasite ve üretim artış hızı dikkate alındığında önde gelen ülkelerden biri konumundadır. Ülkemiz, 2017 yılı sonunda, kapasite artışına paralel olarak 2000 yılından bu yana üretimde yaşanan artışlarla dünya ham çelik üretimi sıralamasında 8. sırada yer almakta, Avrupa’da da Almanya’dan sonra 2. sırada bulunmaktadır.

2017 yılında Türkiye ham çelik üretimi 37 milyon tonu aşarak yıllık %13 artışla rekor seviyeye ulaşırken, tüketim %5,5 seviyesinde artışla 36 milyon ton oldu. OYAK Maden Metalürji Grubu, 2017 yılında Türkiye’nin toplam ham çelik üretiminin %24,5’ini tek başına gerçekleştirmiştir.

KAYNAK: OYAK FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir