Pisa Kulesi ve Yamuk İnşa Ediliş Hikayesi

Pisa Kulesi, İtalya’nın kuzeyindeki Pisa şehrinde Miracoli Meydanında yer alan ve 1063-1090 yıllarında yapılan Şehir Katedralinin çan kulesidir. Yapı ana yapıdan ayrı olarak 1173’te yapılmıştır. Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir.

Kule’nin yüksekliği 55.86 metre, temel dış çapı 15,484 metredir ve yaklaşık 14.500 ton ağırlığa sahiptir.

Yapımı yaklaşık 200 yılda tamamlanabilen Pisa Kulesi İtalya’nın en ünlü sembollerindendir ve ülkenin en çok ziyaret edilen turistik noktalarından biridir.

Kuzey tarafında 294, güney tarafında ise 296 basamağı bulunan kule, 1987’den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunuyor. Ayrıca kule etrafındaki katedral, anıt mezarlığı ve vaftizhane de UNESCO Listesi’nde yer alıyor.

Belkide çoğumuzun filmlerde gördüğü kimimizin ise fotoğraflarda tutmaya çalıştığı Pisa Kulesinin çok talihsiz bir yapılış süreci var.

Pisa Kule ‘sinin Yapılış hikayesi

Pisa Kulesinin yapımına 1172 yılında karar veriliyor. 1173 yılında Mucizeler meydanı olarak adlandırılan Pisa meydanında kule inşaatına başlanır. Tam 5 yıl sonra 1178 yılında kulenin 2. katı tamamlandıktan sonra mühendisler olağan dışı bir durum farkettiler. Kule ne yazık ki yamuk duruyordu!

Çeşitli araştırmalar yapıldıktan sonra kulenin yamuk olmasının sebebinin tamamen zemin kaynaklı olduğu saptandı. Mühendisler zemin koşullarını göz ardı ettikleri ve gerekli araştırmayı yapmadıkları için zemin kulenin ağırlığına dayanamıyordu.

Pisa kelimesi, Yunanca’da bataklık arazi demektir! Ancak bunu hiçbir mühendis bilmiyordu. Belkide bilmemeleri kuleyi bu kadar meşhur taptı.

Bu olaylar yaşanırken ülkede çıkan savaşlar, krizler derken kulenin yapımına 100 yıl devam edilemedi. Daha sonra tekrar başlanıldıysa da kulenin sağa sola eğilmesi nedeniyle inşasına devam edilemedi.

1372 yılına gelindiğinde Pisa Kulesi 8 katıyla tamamen tamamlandı. Yaklaşık 200 yıllık süreçte kaç farklı mühendisin bu projede çalıştığı tabi ki bilinemiyor.

Kule tamamlandı ancak bu sefer yeni bir tehlikeyle karşı karşıyaydı. Pisa Kulesi 19. yüzyıla kadar bu haliyle kaldı. Yapı 1838’de mimar Alessandro Della Gherardesca’nın kulenin tabanın yakınlarına bir yol açmasından sonra kule iyice çökmeye başladı. Tamamen eğilip yıkılması tehlikesi nedeniyle kule için seferber olundu. Birçok farklı teknik uygulandı.

1964’te kulenin eğilmesini önlemek için bir grup mühendis tarafından kuleye 800 tonluk ağırlık yüklendi ancak buda yeterli olmadı. 1990 yılında kule ziyarete kapatıldı ve 11 yıllık çalışma sonucu 2001 yılında kulenin eğikliği 45 cm düzeltildi. 2008 yılında ise mühendisler tarafından sabitlendi. 

Pisa Kulesi her ne kadar sabitlense de her yıl ufak ufak eğilmeye devam ediyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir