Refah Seviyesinin Zirvesi – İsviçre

Resmi adı İsviçre Konfederasyonu olan İsviçre’nin nüfusu yaklaşık 8.5 milyondur. İsviçre, federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan federal cumhuriyettir. Batı Avrupa’da bulunan ülkenin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alır.

YÖNETİM

İsviçre’nin nüfusunun çoğunluğu Zürih ve Cenevre’de yaşıyor. Ülkenin dört adet resmi dili vardır. Bu diller Almanca, Fransızca, İtalyanca ve Romanşça‘dır. Halk çoğunlukla Almanca konuşmaktadır.

Bern, İsviçre‘nin dördüncü büyük şehri ve İsviçre‘nin de facto başkenti, ayrıca Bern kantonunun başkenti‘dir.

İsviçre doğrudan demokrasi uygulanabilen tek ülkedir. Böylelikle İsviçre halkı mecliste alınan kararlara direkt etki edebiliyor. İsviçre ‘de devlet başkanı yoktur. Bunun yerine 7 kişilik bir konsey seçilir ve bu konseye başkanlık edecek birisi belirlenir. Konsey başkanı sadece 1 yıl görev yapabilir.

Bayrağı tüm dünyadaki bayrak boyutlarından ayrılarak dikdörtgen şeklinde değil kare şeklinde bir tasarımı vardır. Bu tasarım özelliği sadece İsviçre ve Vatikan bayrağında bulunur. Aynı zamanda papanın özel korumaları da 500 yıldır İsviçre vatandaşlarından seçilir. Papa muhafızlarının rengarenk üniformaları ünlü Rönesans sanatçısı Michelangelo tarafından tasarlanmıştır.

İSVİÇRE EKONOMİSİ VE YAŞANTI

Ülke, aynı Norveç gibi Avrupa birliğine girmeyi kendi isteği doğrultusunda reddetmiştir. Ancak Avrupa birliği serbest dolaşım bölgesi üyesidir.

İsviçre’nin para birimi İsviçre frangıdır. Ülke hem Avrupa hem Dünya’nın en zengin ülkeleri arasındadır. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 80.000 dolardır.

Dünyanın en güçlü ekonomileri arasında olan İsviçre’de işsizlik neredeyse hiç yoktur. Ülkede alım gücü çoğu büyük ülkelerin önündedir.

Tarafsız bir ülke konumunda olduğu için birçok uluslararası kuruluşa ev sahipliği yapıyor. Kızılay, Kızılhaç ve Cenevre Sözleşmeleri İsviçre’de doğmuştur.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Birleşmiş Milletler İkinci Merkezi ve Miller Cemiyeti yine buradadır. Dünyanın ekonomi nabzı ise Davos’da düzenlenen ekonomik forumda belirlenir.

Tüm Dünya’da kullanılabilen İnternet ağ sistemi İsviçre’nin Cern şehrinde icat edildi. Bugün kullandığımız HTML kod sistemi İsviçre’de kullanıma sunuldu.

Dünya’da yaygın olarak içilen hazır kahve ilk kez İsviçreli firma Nestle tarafından piyasaya sunuldu. Ayrıca sütlü çikolata, Alüminyum folyo gibi ürünler İsviçre’den yayıldı. Ayrıca 450 peynir çeşidiyle Dünya’da ilk sıradadır.

İsviçre birçok farklı dalda 25 adet nobel ödülü kazanmıştır. İsviçre ile ilgili en ilginç bilgilerden biriside bireysel silahlanma oranının çok yüksek olmasıdır. Ülkede bireysel silahlanma oranı %45’dir. Bireysel silahlanmada Dünya’da 4. sırada olan İsviçre aynı zaman Dünya’da en güvenli 12. ülkedir.

Dünya’da en yaşanılabilir 3. ülke olan İsviçre’de ortalama yaşam süresi 83 yıldır.

İsviçre’nin denize kıyısı yoktur ancak ülkede bulunan Alpler ülkeye çok yoğun turist çekmektedir. İsviçre Alpleri ülkenin %65’ni kaplıyor.

18 yaşına gelen her erkeğin askerlik hizmeti vermesi zorunludur.

Ülkede acil durum barınakları bulunur. Bu barınaklarda ülkenin tüm nüfusu barınabilir. Ayrıca otoyollar da acil durumlarda uçak pistine dönüşebilecek şekilde tasarlanmıştır.

EĞİTİM VE İNANÇ

İsviçre Dünya’da en iyi eğitim sistemine sahip 20. ülkedir. İsviçre’de bulunan üniversiteler Dünya çapında prestijli okullardandır.

İsviçre hükümeti tarafından kabul edilmiş resmi din yoktur. Yinede Hristiyan nüfus çoğunluktadır. Genel olarak Katolik ve Protestan kilisesi tanınmaktadır. Ayrıca azınlık olarak Müslüman, Budizm, Hinduizm ve Yahudilik vardır.

İSVİÇRE’YE SEYAHAT

İsviçre’ye İstanbul ve Ankara’dan direkt ve Aktarmalı uçuşlar vardır. En iyi seyahat döneme Alplerde kayak için Ocak ve Şubat’tır. Kültürel seyahat için en uygun dönem yağışların az olduğu Eylül ve Ekim aylarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir