SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN TAVSİYELER

Sağlımız bizim en büyük servetimiz. Ancak sağlığımızı korumamız içinde bazı önlemler almamız ve bazı alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz. Bu yazımızda doğru bilinen yanlışları, bazı beslenme ve sağlıklı yaşam tavsiyeleri için araştırmaları derledik.

SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN;

1- Günde 1 elma yemek sizin sağlıklı bir insan olmanıza destek verir. İnsan vücuduna en uygun meyve elmadır. En iyi sirke elma sirkesidir. Yetişkin insanlar için ekşi, çocuklar için tatlı elma öneriliyor.

Bir elmanın taşıdığı C VİTAMİNİ bir insanın günlük ihtiyacı olan C vitamini ihtiyacını karşılar. Elma ve sirkesi kanı temizler.

2- İncir yemek kabızlığı önler ve mideye rahatlık verir. Romatizmaya karşı vücudu korumaya yardımcı olur. İncirin yapısında kükürt, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi mineraller ile A,B1, B2 ve C vitaminleri bulunur.

İncir, boğaz kurumasına, göğüs sertliğine iyi gelir. Ayrıca çalışan insanlar için bedenen ve zihnen zindelik verir.

3- Salatalığı tuzla, cevizi ise tatlı ile yemeniz beyniniz için faydalı olacaktır.

4- Vücudumuz kompleks birbiri ile bağlantılı bir organizmadır. Başımızı serin, ayağımızı ise sıcak tutmamız vücut sağlığımız için son derece önemlidir.

5- Sağlıklı bir vücut için her gün mutlaka 20-40 dakika arasında egzersiz yapılmalıdır. Düzenli hareket vücudumuzu zinde tutmaya faydalı olacaktır.

6- Tok iken banyoya girilmemeli ve aşırı tokluk durumunda cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. Ayrıca dolu bir mideyle yatağa girmek sağlığınız için zararlı olacaktır.

7- Günlük yaşamınızda yeterli güneş ışığı almaya dikkat etmelisiniz. Güneş ışığı vücudunuzun D vitamini salgılamasındaki rolü büyüktür.

8- Balık ürünleri ve balık yağları insan sağlığı için çok önemlidir. Balık ürünlerini düzenli olarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

9- Mümkün olduğunca hormonsuz ve doğal gıdalar ile beslenilmelidir. Mevsim dışı yiyeceklerden, kırmızı et, suni yemle beslenen kümes hayvanları, beyaz un ve beyaz şeker gıdalardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

10- Su tüketimi vücudumuz için çok önemlidir. Özellikle doğru zamanlarda su tüketimine dikkat etmeliyiz. Suyun yemeklerden 2-3 saat sonra veya önce içilmesi faydalıdır. Su, aç karna, terliyken, cima ettikten sonra ve meyve yedikten sonra su içilmemelidir. Özellikle soğuk su içme vücudunuza zarar verir.

Bu makale sizin için Sağlıklı yaşam tavsiyeleri niteliğindedir. Sağlıklı günler dileriz.

KAYNAK: KAYNAK: ŞİFALI BİTKİLER (PROF. DR. AHMET MARANKİ-ELMAS MARANKİ)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir