Yırtıcı Kuşlardan Şahin ve Harika Özellikleri

En çok merak edilen kuş türlerinden biri olan Şahin Kuşu, kartalgiller familyasından Buteo cinsini oluşturan kuş türleridir. Genellikle Avrupa, Afrika ve Orta Asya’da kendilerine yaşam alanı kurarlar.

Şahin Kuşunun Özellikleri

En geniş kanatlara sahip kuşlardan birisi olan şahinlerin kanat genişliği 1-1.5 metre arasında değişebiliyor. Ülkemizde yaşayan en büyük yırtıcı kuşlardan birisi kızıl şahinlerdir. Sanıldığı kadar saldırgan olmayan Şahinler, havada kanada çırpmadan uzun süre uçabiliyor.

Ortalama 50 cm boya ulaşabilen şahinlerin kuyrukları yuvarlaktır. Gagaları kıvrık, pençeleri ise oldukça serttir. Dolayısıyla saldırması durumunda canlının vücudunda derin izler bırakabilir.

Şahinlerin bacaklarının tamamı tüylü olup sadece ayakları tüysüzdür. Ormanlık alanlarda yaşayan bu canlılar yuvalarını genellikle yüksek ağaçlara ve dağ zirvelerine kurarlar. Yuvalarını hayvan kılı, yosun gibi yumuşak maddelerden yaparlar.

Dünyada yaklaşık 50 türü bulunan bu canlıların ortalama yaşam süresi 100 yıldır. Bu bağlamda uzun ömürlü kuşlar olarak bilinir.

Şahinler genellikle toplu halde hareket ederler. Zorda kalmadıkça tek başına hareket etmezler. Genellikle gündüzleri avlanırlar. Oldukça iyi görüş yeteneğine sahip olan bu canlılar avlarını uçarken tespit eder ve kanatlarını kısarak avlarına doğru inişe geçerler. Hızlı ve seri oldukları için en profesyonel avcılardan olan bu canlılar avlarını kilometrelerce uzaktan görebilir.

Türkiye’de özellikle Marmara bölgesinde yaşayan Kızıl Şahinler, kanat teleklerindeki siyah çerçeve ve kızıl renkleriyle bilinir. Bu kuş türü yırtıcı kuşlar içerisinde en iyi manevra kabiliyetine sahiptir.

Ak Gerdanlı Şahin ise 40-45 cm boylarında küçük bir şahin türüdür. Genellikle Güney Amerika’da görülen bu kuş türünün boyuna oranla büyük bir kuyruğu vardır.

Şahinler evcilleştirilebilen canlılardır. Dünyanın çoğu bölgesinde şahinler evcilleştirilip özellikle avcılık alanında kullanılmaktadır.

Şahinler, insanlar tarafından dikkat çekici canlılardan biri olduğu için ismi bazı araçlara ve F16 savaş uçaklarına verilmiştir.

Şahinlerin Beslenme Alışkanlıkları

Şahinlerin besin kaynakları arasında; küçük kuşlar, kurbağalar, sürüngenler, solucanlar, fareler ve orta sınıf memeli canlılar bulunur.

Şahinlerin Üremeleri

Şahinlerin üreme dönemleri şubattan marta kadar sürer. Kuluçkaya sadece dişi türleri yatar ve 3-4 adet yumurta üretir. Yumurtalar üzerinde geçen 28 günlük süre sonunda doğan yavruların bakımı dişi ve erkek türleri tarafından birlikte üstlenilir. Yavrular 1.5 ay sonra yuvadan uçabilecek kapasiteye gelirler.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir