SALTANAT KAYIKLARI

Saltanat kayıkları padişahın ve yakınlarının yakın mesafede gezi amaçlı kullandıkları deniz taşıtlarıdır. Bu kayıklar devletin ve saltanatın gücünü simgeleyecek şekilde süslenirlerdi. Hemen hemen hepsinin baş kısmında kuş figürleri bulunur. Köşklü ve köşksüz olmak üzere 2 çeşit saltanat kayıkları vardır.

Ortalama 15-32 metre uzunluğunda ve 1.5-3 metre genişliğinde olan bu kayıkların tüm gövdesi süslemelerle doludur. Bu süslemeler daha çok kayıkların ön ve arka kısmında yoğunlaşmaktadır.

Saltanat kayıklarının en görkemli bölgesi hükümdarların ve yakınlarının oturması için yapılmış köşklerdir. Bu köşkler çoğunlukla fildişi, bağa, abanoz ve sedefle süslenmiş ve tavanlarına ve iç kısımlarına değerli taşlar yerleştirilmiştir.

Altın varakla yapılan köşklerin üstüne sultanların amblemleri ve armalar, içine ise minderli, yastıklı koltuk ve kanepe konulmuştur.

Padişah kayıklarında, köşkün dört cephesinin üst kısımlarında ay-yıldız ve sancaklarla süslü armalar, ön ve arka kısmında ise çeşitli silahlar ve yaprak motifleri bulunmaktadır. Hareme ait kayıklarda ise yaprak, çiçek ve meyve motifleri bulunmaktadır.

Fotoğraflarda görülen kayıklar 19. yüzyıla aittir. Kayıklarda el sanatının tüm ince işçiliğinin yanında, ağaç oyma işçiliği, kalem ve hat sanatı gibi tekniklerde görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir