Satürn Gezegeni ve Özellikleri

Halkaları ile en ihtişamlı gezegenlerden biri olan Satürn Güneş’ten çok uzak olan bir gezegendir. Satürn gezegeni, üzerini kaplayan krema renginde amonyak bulutları ile gizemli bir gezegen olarak karşımıza çıkıyor.

Satürn Gezegeni ve Özellikleri

Aslında tüm dev gezegenlerin halka sitemleri bulunur ancak Satürn’ün halkaları Güneş Sistemindeki en görkemli halkalardır. Bu görkemli diskler her biri farklı boyutlar ve bileşimlerde maddeler içeren milyonlarca buz parçacığına sahip sayısız halkacıktan oluşur.

Satürn Gezegeni ve Özellikleri

Satürn Gezegeni ve Özellikleri

Satürn’ün hareketli fazla çalkantılı bir atmosferi bulunur. Satürn’ün hızlı dönüşü gezegende durmak bilmeden esen sert rüzgarlara neden olur.

Satürn Gezegeni ve Özellikleri

Gezegende çok uzun zaman sürebilen elektrik fırtınaları oluşur ve yıldırımlar burada Dünya’da olduğundan binlerce kat daha kuvvetlidir.

Satürn’ün Güney Yarımküresinde neredeyse Dünya çapında yaklaşık 550 km/saat daha hızlı dönen kasırga benzeri bir fırtına yaşanır.

Satürn’ün dönme ekseni 26.7 ° eğiktir. Bu yüzden gezegen ve halkalarını 29.5 Dünya yılı süren yörüngesi boyunca, ya Kuzey ya da Güney Kutbundan Güneşe bakacak şekilde farklı açılardan gözlemleyebilirsiniz.

Satürn o kadar hızlı dönerki bu dönme hızından dolayı gazlar dışarı doğru itilir ve ekvatorda belirgin bir şişlik oluşur.

Güneş’e uzaklığı ile 6. sırada bulunan Satürn’ün Güneş’e uzaklığı Dünyanın 9.58 katıdır.

Satürn’ün 62’den fazla uydusu bulunur. Bu uydulardan 53 tanesi isimlendirilmiştir.

Satürn Gezegeni ve Özellikleri
Satürn Dünya’dan görülebilen gezegenler arasındadır

Satürn’ün bir diğer özelliği ise, çıplak gözle Dünya’dan görülebilen en uzak gezegen olmasıdır. Satürn halkalarını ise ancak teleskop kullanarak gözlemleyebilirsiniz.

Satürn Gezegeninin Coğrafi ve Yapısal Özellikleri

Satürn’ün çekirdeğinin çapı yaklaşık 25.000 km’dir. Gezegenin yaklaşık 11.700  °C eriyik halde kayaç ve metallerden meydana gelir.

İkinci en büyük gezegen olan Satürn’ün çapı yaklaşık 120.536 km’dir.

Satürn Gezegeni ve Özellikleri
Satürn

Satürn, Güneş Sistemi’ndeki yoğunluğu en düşük gezegendir. Satürn’ün yoğunluğu sudan düşüktür. Büyük bir okyanusa Satürn bırakılabilseydi bu görkemli gezegen suyun üstünde yüzerdi.

Satürn %96 Hidrojen, %3 oranında Helyum ve %1 oranında merkezde yoğunlaşan diğer ağır elementlerden oluşur.

Satürn’ün kütlesi Dünya’nın 95.2 katıdır. Kendi ekseni etrafında 10.66 saatte döner. Yani Satürn’ün 1 günü yaklaşık 10.5 Dünya saatine karşılık geliyor. Yörünge dönemi ise 29.46 Dünya yılıdır.

Satürn’ün atmosferinde görülen sarı ve altın rengindeki hatlar, üst atmosferde oluşan yüksek hızlı rüzgarların sonucudur. Ayrıca bu rüzgarlar ekvatorun çevresinde gezegenin içinden yükselen ısı ile birleşerek, 1,800 km / saat hıza kadar çıkabilir.

SATÜRN’E ZİYARET

Cassini Uzay Aracı

Günümüze kadar Satürn’ü Pioneer 11, Voyager 1, Voyager 2 ve Cassini olmak üzere dört uzay aracı yakından gözlemledi. Ve her bir uzay aracı halkalar ile ilgili yeni keşifler yapmayı başardı.

KAYNAK: GEZEGENLER KİTABI(TÜBİTAK YAYINLARI) FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir