Satürn – Hyperion Uydusu

Sıradışı bir görüntüye sahip olan Hyperion uydusu 16 Eylül 1848 tarihinde keşfedildi. NASA’nın Cassini Uzay aracından 2015 yılında alınan görüntüler uydunun ilginç yapısını gözler önüne serdi. Satürn‘ün 8. büyük uydusu olan Hyperion Titan‘ın en yakın komşusudur.

Hyperion uydusu küresel şekil almasına yetecek kütle çekimine sahip değildir. Uydunun olağan dışı şekli, düzensiz dönüşü ve sünger gibi oluklu yüzeyi geçmişte gerçekleşen bir çarpmayla yok olan daha büyük bir uydudan koptuğuna işaret ediyor.

Yüzey renklerindeki hafif ton farkları, büyük bir ihtimalle yüzey bileşimindeki farklılıkları yansıtmaktadır. Çoğu kraterin dibinde, özellikleri bilinmeyen koyu renkli bir malzeme yer almaktadır.

Yaklaşık olarak 300 kilometre çapındaki Hyperion, değişik şekli ve tahmin edilmesi güç hareketleri  ile gizemli bir uydu olarak karşımıza çıkıyor.

Bir süngere benzeyen Hyperion’un yoğunluğunun çok düşük olduğu belirtiliyor, büyüklüğüne göre sahip olduğu düşük yoğunluk da çok az çekim gücü olmasına yol açıyor.

Yüzeyine çarpan cisimler yüzeyin sıkılaşmasına sebep olurken cisimler çarptıktan sonra sekerek bir daha yüzeye geri dönmüyorlar. Uydunun kütle yapısı buz ve kayadan oluşur ve yüzey sıcaklığı yaklaşık -180 °C’dir.

KAYNAK: GEZEGENLER KİTABI(TÜBİTAK YAYINLARI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir