Sığırcık Kuşu Hakkında Önemli Bilgiler

Koyu renkli ve sivri gagalı bir kuş türü olan Sığırcık, yaklaşık 20 cm boyundadır. Bayağı Sığırcık olarak da bilinen Sığırcıklar, ötücü kuşlar takımından, sığırcıkgiller familyasına aittirler. Yoğun olarak Avrupa’nın ılıman bölgeleri ve Asya’da yaşarlar. Ayrıca Amerika, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi bölgelere yayılmışlardır.

Sığırcıkların bacakları pembe renkli, genç olan türlerinin tüyleri erişkin türlerinden daha koyu kahverengidir. Ayrıca bu kuşların gagaları kışın koyu, yazın ise sarı renklidir. Yılda bir kere, yaz sonunda üreme dönemi bittikten sonra tüy değiştirirler ve yeni çıkan göğüs tüylerinin ucu beyaz olurken kanat ya da sırt tüylerinin ucu da ten rengi olur. Tüylerin uçlarının beyaz ya da ten rengi olması sığırcığa yeni tüyleri çıktığında benekli görünüm sağlar.

Bu sevimli kuşlar harika bir ses taklitçileridir. Yaklaşık 20 farklı kuş türünün sesini taklit edebilir. Erkek sığırcıkların şakıması 1 dakika da sürebilir.

Kuzey Amerika’daki tüm Sığırcıklar, 1890’ların başında New York’ta bulunan Central Park’a serbest bırakılan 100 kuştan üremiştir. Sığırcıklar, Amerika’nın Shakespeare’in bahsettiği tüm kuşlara sahip olmasını isteyen bir grup tarafından bilerek serbest bırakıldı. Bugün, 200 milyondan fazla sığırcık, Alaska’dan Meksika’ya kadar yayılmış durumdadır.

Sürü halinde gezmeyi seven sığırcıklar, saatte yaklaşık 48 km hızla uçabilirler.

Kısa kuyruklu bir kuş olan Sığırcıklar, böceklerle beslenirler. Halk arasında oldukça sevilen ve yararlı bir hayvan olarak görülmesinin nedeni, tarımsal bitkilere zarar veren böcekleri yedikleri içindir.

Birlikte yaşayan bu kuşlar oldukça gürültülü olabiliyorlar. İnsanların yaşadığı alanların yakınlarındaki kırsal alanlarda yaşayabilirler. Tellere, ağaçlara ve bina çatılarına tüneyebilirler.

Sığırcıkların Üreme Özellikleri

Sığırcıklar, ilkbahar ve yaz aylarında ürerler. Eşleşmeden sonra dişi kuş birkaç gün yumurtlar. Bu süreçte kaybolan yumurta olursa, o yumurta yerine tekrar yumurtlar. Açık mavi veya beyaz renkte 4-5 adet yumurtlayabilir.

Sığırcık kuşunun kuluçka süresi 10 gün kadar sürebilir. Erkek ve dişi birlikte kuluçkaya yatar. Yavrular yuvada üç hafta kadar kalır ve bu süre zarfında hem erkek hem de dişi kuş tarafından beslenirler.

Sığırcık Kuşları Neden Sürü Halinde Uçar?

Genellikle sürü halinde uçan bu küçük sevimli kuşlar adeta dans edercesine birlikte bir bütünmüş gibi hareket edebiliyorlar. Sığırcıklar bu davranışı etraflarında yırtıcı kuş olduğunda yapıyorlar. Birlikte ve ani dans hareketi gibi olan davranışları sayesinde hedef şaşırtabiliyorlar. Bu özellikleri sayesinde yırtıcı kuşlardan korunabiliyorlar. Bu birlikte hareket etme iç güdüsü de bize bir kez daha birlikten güç doğar sözünü hatırlatıyor.

Bir sığırcık yönünü veya hızını değiştirdiğinde, sürüdeki diğer kuşların her biri değişikliğe tepki verir ve sürünün boyutuna bakılmaksızın neredeyse aynı anda bu hareketlenmeyi yaparlar.

FOTOĞRAF: PİXABAY – KAYNAK: GENEL BİLGİ ANSİKLOPEDİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir