Spam Nedir? Spam Kelimesi Nereden Geliyor?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte iletişim ve haberleşme tekniklerimiz son derece gelişti. Günümüzde telefon, bilgisayar ve televizyon gibi aralar sayesinde sosyal paylaşım siteleri, e-posta adresleri vb. uygulamalar sayesinde kolaylıkla haberleşebiliyoruz. Sosyal medyada karşımıza sıkça çıkan bir sorun olan ”Spam nedir?” sorusuna açıklık getirmek için bu makaleyi hazırladık.

İstenmeyen ve rahatsız edici türdeki mesajlar ve içerikler gün boyu karşımıza çıkabiliyor. Kullanıcılar olarak istenmeyen posta ve içeriklere SPAM adı veriliyor. Peki SPAM nedir ve kaynağı neresidir?

Öncelikle Spam Nedir? sorusunun cevabını verecek olursak; SPAM yığın mesaj ya da spam, e-posta, telefon, faks gibi elektronik ortamlarda çok sayıda alıcıya aynı anda gönderilen gereksiz veya uygunsuz iletilerdir.

Spam kelimesinin kökeni eskide ABD’de satılan konserve etin markasıydı. Bu konserve et tüketimi 2. Dünya Savaşı yıllarında askerler tarafından kullanıldı. Her askerin günlük azığında bir kutu SPAM bulunurdu. Hatta 2. Dünya savaşı sonrasında bile bir süre konserve etten başkasını bulmak çok zor olduğu için restaurantlar da bile bu etten servis ediliyordu. İnsanlar bu eti istemeye istemeye yemek zorunda kalıyordu.

SPAM konserve etlerinin yaygın olarak kullanılması nedeniyle SPAM kelimesi yaygın olarak bulunabilen ve istenmeyen şeylerle eş anlamlı hale geldi. Zamanla bu kelime İnternet kavramı olarak karşımıza çıkmaya başladı. 1998 yılında da İngilizce sözlüğünde Spam kelimesi istenmeyen e-posta ve reklam çöpü olarak yer almaya başladı.

FACABOOK, İNSTAGRAM VE TWİTTER’DA SPAM TEHLİKESİ

Spam bazen kötü amaçlı bağlantılara tıklamak veya kötü amaçlı yazılım indirmek aracılığıyla yayılır. Diğer durumlarda, kötü niyetli insanlar kullanıcıların Facebook hesaplarına erişim sağlayarak spam göndermek için kullanırlar.

Spam olduğu ortaya çıkan bir şeye tıkladıysanız veya hesabınız istenmeyen gönderiler, etkinlikler, gruplar veya Sayfalar oluşturuyorsa bazı önlemler almanız gerekiyor.

Öncelikle Hesabınıza giriş yapabiliyorsanız, şifrenizi değiştirmenizi tavsiye ederiz. Hesabınıza giremiyorsanız,  hesabınızı güvene alabilirsiniz. Birisi sizin spam olduğunu düşündüğünüz bir şeyi sürekli paylaşıyorsa, bu kişiyi arkadaşlıktan çıkarmayıengellemeyi veya şikayet etmeyi düşünebilirsiniz.

Hesabınıza girdikten sonra hareketler dökümünüzü inceleyip spam olan içerikleri kaldırabilirsiniz. Yüklemiş olduğunuz uygulamaları, oyunları kontrol edip güvenmediklerinizi kaldırmalısınız. Facebook ile İnstagram bağlantılı uygulamalar olduğu için benzer güvenlik önlemlerini almanızı tavsiye ederiz.

Twitter’da bazen hesabınıza giriş yaptıktan sonra hesabınızın güvenlik nedeniyle kilitlendiğini belirten bir mesaj görürseniz bu, şüpheli davranış tespit ettiğimiz ve hesabınızın ele geçirildiği düşünüldüğü için kitlendiği anlamına gelir. Böyle durumlarda hesabın kilidini kaldırıp şifrenizi değiştirmeniz önerilir.

Hesap kilidini açmak için twitter’da kayıtlı numaranıza bir kod gelecektir. Bu kodu girerek kilidi kaldırabilirsiniz. Ayrıntılar için https://help.twitter.com/tr/managing-your-account/locked-and-limited-accounts

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir