AKSARAY – Sultan Hanı

Sultan Hanı, İç Anadolu bölgesinde Konya-Aksaray yolu civarlarında Aksaray yakınında bulunan ünlü Selçuklu kervansarayıdır. Selçuklu sultanı 1. Alaeddin Keykubat tarafından 1229 yılında yaptırılmıştır.

Image by Hans on Pixabay

Sultanhanı Aksaray’ın bir ilçesi olarak adını kervansaraydan almıştır. 1278 yılında Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından yapı büyütülmüştür.


Image by Hans on Pixabay


Uzun bir dehlizden geçtikten sonra avluya ulaşılıyor. Burada arabalara mahsus revak şeklinde yerler, sol tarafında ise kemerli ve yolculara mahsus odalar, salonlar, iki hamam ve ambarlar vardır. İç avlusunda ayaklı bir mescid ve arkada kışlık bir bölüm bulunur.


Image by Hans on Pixabay

Sultan hanı giriş portalı Sivas’taki Gök Medreseye benzemektedir. Kapının kemerinde “Bu mübarek hanın yapılmasını Sultanların yücesi, şahin şahların ulusu, Arap ve Acem sultanlarının efendisi, memleketler açan, müminler beyinin ortakçısı din ve dünyanın yükseği Keyhüsrev oğlu Keykubat 626 yılında emretti”. yazar ve hemen altında ise “Elminnetül Lillah” yani “Kudret Allah’ındır” duası yazılıdır.

alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir