TARİHE YÖN VEREN HASTALIK VEBA SALGINI

Kara Ölüm, Kara Veba ya da Büyük Veba Salgını, 1347-1351 yılları arasında Avrupa’da büyük yıkıma yol açan veba salgınıdır.

Günümüzde Dünya’nın çoğu yerinde Kara Kedi görmenin uğursuzluk getireceği inancı vardır. Peki bu inanç nereden geliyor hiç düşündünüz mü?

Mısırlılar döneminde hububat ve eski ürünleri büyük miktarda saklayabilmek için özel bir yöntem geliştirmişlerdi. Ama bu stokların başka bir takipçisi daha vardır. Tabiki Fareler! Bu nedenle Eski Mısırlılar evlerinde kedi beslemeye başlarla ve böylelikle farelere karşı çözüm bulurlar. Kedilerin yıllar içinde bu kadar önem kazanması Romalılar dikkatini çekmiş ve Romalılar Avrupa’da evde kedi besleyen ilk Avrupalı Halk oldular. Ancak bu kedi sevgisi malesef çok kötü sonuçlara neden olacaktı. Bu nereden bilinebilirdi ki!

Pirelerden farelere oradan da insan bedenine bulaşan ölümcül bir bakteri, kedilerin katledilmesi kararıyla Avrupa’yı milyonlarca insanın ölümüne yol açan kara bir coğrafyaya dönüştürdü. Peki kediler neden katledildi?

Papa 9. Gregory Doğum adı Ugolino di Conti, 19 Mart 1227 tarihinden 22 Ağustos 1241 tarihine kadar Papalık yapmıştır. Papa 9. Gregory, 1232 yılındaki papalık mektubunda kedileri şeytani varlıklar olan ilan etti. Katoliklerin bu ilanı ülkede bulunan azınlık meselesini de gün yüzüne çıkardı. O dönemde papanın gücü hiçbir liderde yoktu. Ona karşı isyan edenlerin sonu kötü olurdu. Papa, Paganizm inancında olanları ortadan kaldırmak istiyordu. Paganlar tarafından sevilen kedilerde onların kültür mirası sayıldı ve hedef tahtasına oturtuldu. Gregory’e göre satanist ayinlerinde boy gösteren şeytan kedi kılığına giriyordu. Bu yüzden ülkedeki bütün kedilerin katledilmesi emrini verdi. Ayrıca Paganlara karşıda zulme başlamıştı. Binlerce insan inançları yüzünden katledilmeye başlandı. Ancak Avrupa onlara doğru gelen kara bulutların henüz farkında değildi!

VEBANIN GELİŞİ!

Aslında Veba, Çin ve Orta Asya’da başlamış buradan tüm dünyaya yayılan bir hastalıktır. Vebanın Avrupa’ya ulaşması Asya’lı tacirlerin Çin’den satın aldıkları vebalı kürkleri Avrupa’ya satması yoluyla bulaştı. Gemide yaşayan pire ve farelerin de bu hastalığın yayılmasında etkili oldu.

O sıralar Cengiz Han’ın torunlarından biri olan Canıbek topraklarını Batı’ya doğru genişletmek için Ceneviz limanını kuşatmıştı. Ancak onun adına bir sorun vardı. Askerlerinin çoğu vebalıydı. Bu sırada Canıbek’in aklına korkunç bir fikir geldi. Kendi vebalı adamlarını mancınıkla şehrin içine fırlatıp hastalığı İtalyan’lara bulaştırdı ve orayı kaosa çevirdi.

Avrupa’da Kedilerin katledilmesi nedeniyle farelere gün doğmuş ve bu durum pusuda bekleyen Kara Ölüm Vebanın işini kolaylaştırdı. Çünkü bu bakterilerin taşıyan pireler için pislik içinde yaşayan farelerle birlikte yaşamak cazipti. Zaten pislik içinde olan Avrupa sokakları vebanın hızla yayılmasına neden oldu. Yani aslında küçük bir kıvılcım Avrupa’nın neredeyse yarısının ölümüne yol açmış, çoğu hayatın, yaşanmışlığın yarım kalmasına neden olmuştu. Eğer bazı Aristokratlar Papa’nın kararına karşı gelip kedi beslemeye devam etmeselerdi belkide bütün kıtanın yok olmasına neden olacaktı.

Sadece 4 yılda Avrupa’nın yarısına neden olan bir hastalık. Veba, Dünya Tarihi için bir dönüm noktası oldu. Avrupa’da bu nedenle aydınlanma çağı yaşanmış ve Dünya tarihini başka bir serüvene yönlendirmişti.

KARA ÖLÜMDE YAŞANAN KAYIPLAR

İtalyanlara bulaşan vebayla ilk karşılan şehirler Cenova, Messina ve Venedik oldu. Sonrasında Veba Salgını, 1348 yılında Paris’e kadar gelmiş 1349’da ise Londra’yı etkisi altına almış İskoçya ve İskandinavya’dan sonra da başlangıcı olan tatarların yurduna tekrar ulaşmıştır. Floransa’da 90.000’den 45.000’i, Fransa’da 125.000, İngiltere de 1.000.000 kişi ve Venedik’de ise nüfusun %75 ‘i veba salgınından ölmüştür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir