TAVUS KUŞU – Tavus Kuşu ve Özellikleri

Tavus kuşu, gösterişli tüyleri ve delici çağrıları ile bilinen kuşlardır. Sülüngiller familyasında Pavo cinsindeki iki tür kuşa verilen isimdir. Tavus kuşları, kur yapma döneminde, erkek tavusun açarak sergilediği kuyruklarıyla tanınır. Dişi tavus kuşu parlak yeşil boyunlu, gövdesi ise kahverengi ya da gri tonlu kahverengi renklidir.

Tavus Kuşu ve Özellikleri

Tavus kuşunun, Hint tavus, mavi tavus, yeşil tavus, Java, Afrika tavus, Kongo tavus kuşu, mbulu gibi isimleri vardır. 15-20 yıl yaşayabilirler.

Hem erkek hem de dişiler yanardöner tüylere sahiptir. Aslında, tüyler kahverengidir, ancak kristal yapılar , ışığın yayılması ve yansıması ile canlı mavi, yeşil ve altın renkleri üretir . Mavi tavusun gövdesi mavi, yeşil tavusun gövdesi yeşil görünür. Afrika tavus kuşu koyu mavi-yeşil ve kahverengidir. 

Tavus Kuşu ve Özellikleri

Hem erkekler hem de dişileri büyük kuşlardır. Ancak erkekler, tüy trenlerinden ötürü kadınların uzunluğunun yaklaşık iki katıdır. Ortalama olarak uzunlukları yetişkinlerde gagadan kuyruk ucuna 1 ile 3 metre arasındadır.

Aslen, Hint tavus kuşunun Hint alt kıtasından geldiği biliniyor. Şimdi Güney Asya’da yaygın olarak görülmektedir. Yeşil tavus, Çin, Tayland, Myanmar, Malezya ve Java dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’da yaşıyor. Afrika tavus kuşu, Kongo Havzasına özgüdür.

ÜREME ŞEKLİ VE BESLENMELERİ

Diğer sülünler gibi, tavus kuşuda temelde gagalarına uyan her şeyi yiyor. Meyveleri, böcekleri, ekinleri, bahçe bitkilerini, tohumları, böcekleri, küçük memelileri ve küçük sürüngenleri yerler. Geceleri de ağaç dallarına tünerler.

Üreme mevsimi değişkendir ve büyük ölçüde yağmura bağlıdır.  Erkekler bir eşlerini etkilemek için tüylerini severler. Çiftleşmeden önce erkek tavus dişiye kur yapar; ama aynı gösteriyi başka bir erkeğin karşısında da yaptığı olur. Mavi tavus kuşunun iki ila üç tane eşe sahip olabilir, yeşil ve Afrika tavus kuşunun ise tek eşli olma eğilimi olduğu biliniyor.

KÜLTÜREL OLARAK TAVUS KUŞU

Antik Tavus daha çok tüylerinin güzelliğinden dolayı aranır ama eti de yenilebiliyor. Roma imparatorluğu döneminde tavus eti Romalı zenginlerin sofrasını süslerdi.

Yunanistan’da tanrıça Hera’nın simgesidir. Tanrıçaya hizmet eden çok gözlü dev Argos, Hermes tarafından öldürülünce, tanrıça devin gözlerini tavus kuşunun kuyruğuna serper.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir