THEODOSİUS DİKİLİTAŞ(OBELİSK)

Şimdiki konumu İstanbul’ da Sultanahmet Meydanı’nın güneyinde bulunan dikilitaş, ilk olarak eski Mısır’da 18. sülale hükümdarlarından 3. Tutmosis adına M.ö 1450’li tarihlerde bir benzeri ile birlikte Karnak’ta bulunan Amon-Ra Mabrfi önüne yerleştirilmiştir.

Obeliskin üzerindeki Mısır’ın hiyerloglif yazısında Tutmosis’in babasıiçin Kardak’ta bir obelisk dikt irdiğini ve Mezopotamya’da bir anıt yaptırdığını anlatmaktadır. Üzerinde Firavun’la tanrı Amon Ra’nın resimleri vardır. Yeni Roma kentine Mısır’dan çok sayıda obelisk taşınmıştır. Büyük Konstantin de kendi kurduğu yeni başkente bu obeliski söktürmüş ancak obeliskin buraya gelmesi 1. Theodosius zamanında olmuştur.

19,59 metre yükseliğinde bulunan taşın ilk halinin daha yüksek olduğu ve bugüne kalan kısmı orijinalinin 3 te 2 si kadar olduğu söylenilmektedir. Dikilitaş mermerden bir kaidenin üzerine oturtulmuş ve üstünde Grekçe ve Latince kitabeler bulunmaktadır.

Osmanlı Döneminde dikilitaş ın etrafı zamanla yükseldiği için bir kısmı toprak altında kalmıştır. İngiliz araştırmacı C.T. Newton 1857 de dikilitaşın etrafını kazarak en alt seviyeye kadar indi Daha sonra ise etrafı demir parmaklıklarla çevrildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir