Satürn’ün Büyük Uydusu Titan

Satürn‘ün yedi uydusu küresel şekle sahip olacak kadar kütle çekimine sahiptir. Bu büyük uydular isimlerini Yunan Mitolojisindeki tanrılardan alırlar. Bu uydulardan en büyüğü olan Titan Uydusu ‘nun çapı uydumuz Ay’ın çapından %50 daha geniştir.

1655 yılında keşfedilen Titan Uydusu, Merkür ve Plüton‘dan daha büyük olup çapı yaklaşık 5150 km’dir. Titan, Dünya dışında Azot zengini bir havaya sahip tek gök cismidir.

Titan’ın yörüngesi Satürn’ün yaklaşık 1.2 milyon km uzağında bulunur. Yörüngedeki bir turu 15 gün 22 saat olup kendi ekseni etrafında da aynı sürede döner.

Kayaç ve buzlardan oluşan bu gök cisminin yüzey sıcaklığı yaklaşık -180 derecedir. Bu soğukluğu rağmen yoğun Titan atmosferi karmaşık hava döngüleri yaratacak kadar sıcaklığı hapsedebilir. Atmosferin sağladığı ısı ile yüzeydeki sıvı metan buharlaşır ve yağmurlara neden olur. Tabi ki metan yağmurlarına.

Titan’ın yüzeyinde soğuk volkanik olarak nitelendirilen buz püskürtmelerinin izlerine rastlanılmıştır. Ayrıca Titan’ın yüzeyinde bulunan koyu renkli bölgeler kurumuş deniz yatakları olabileceği ihtimalini düşündürüyor.

Titan’da bulunan Ligeia Denizi‘nde bulundan metan miktarı Dünya’daki tüm sıvı yakıt rezervinin 40 katıdır.

KAYNAK: GEZEGENLER KİTABI (TÜBİTAK YAYINLARI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir