Toyota Tarihi ve Başarı Hikayesi

Toyota Motor, farklı alanlarda üretim yapan ve büyük bir model yelpazesine sahip olan, 2016 verilerine göre dünyanın en büyük otomotiv şirketidir. Asya Kıtasının otomotiv lideri olan Toyota Tarihi, Sakici Toyoda’nın otomatik dokuma tezgahını icat etmesiyle başladı.

Sakici Toyoda, 1918 yılında Toyota iplik ve Dokuma Fabrikasını kurmuştur. Ardından 1924 yılında oğlu Kiichiro Toyoda’nın da katkısıyla otomatik dokuma tezgahı icadını tamamlamıştır.

Kiichiro Toyoda Japon iş adamı ve Toyota şirketinin kurucusudur. Sakici Toyoda’nın oğludur. Tokyo Üniversitesinde Gemi Mühendisliği okusa da her zaman otomobillere merak duymuştur. Amerika gezisinde Ford ve Chevrolet fabrikalarını gezip çok etkilenmiş ve hayalindeki fabrika için ilham almıştır.

1930’lu yıllarda benzinli motor üzerine çalışmalar yapmış ve Japon devletinin yerli üreticiye verdiği destek ile birlikte fabrikasını kurmak için çalışmalar başlamıştır. 1934 yılında fabrikasını kurmadan önce A tipi motor üretmeyi başarmıştır. 1935 yılında ise Amerikan araçlarına benzeyen G1 modelini üretti.

Babasının dokuma fabrikasının patentini satarak yeterli ekonomik kaynağı oluşturunca 1937’de TOYODA şirketini kurmuştur. TOYODA ismini daha sonra TOYOTA olarak değiştirmiştir.

1941 yılında savaş başlayınca Toyota Japon ordusu için Askeri kamyon üretmeye başlamıştır. Bu yıllarda savaşın verdiği ağır yük nedeniyle Japonya’da ekonomik sıkıntılar baş göstermişti. Bu nedenle Toyota, yeni otomobilini 1947 yılında üretmeyi başardı. Küçük bir araç olan bu otomobilin adı ise SA olarak belirtildi.

Eiji Toyoda Dönemi

1949 yılında şirket zor duruma düştü. İflasın eşiğine gelindiği için Kiichiro Toyoda sorumluluğu üstüne aldı ve istifa etti. Yerine kuzeni Eiji Toyoda geçti. Bu süreçte Toyota, yaşanan işçi grevleri nedeniyle mali sıkıntılar yaşıyordu. Ancak imdadına ABD-Kore savaşı yetişti. ABD bu savaş nedeniyle Toyota’ya birçok kamyon siparişi verdi. ABD kamyonların parasını peşin ödeyince Toyota ekonomik sıkıntıdan kurtulmuş oldu.

Toyota, Japonların kaizen felsefesini kendi bünyesiyle özdeşleştirerek ağır insan gücünü azaltmayı hedefleyen bir felsefe üzerine çalışma yaptı. Her zaman daha iyiye değişim olarak nitelendirilen bu felsefe ile yola devam eden Toyota 1957 yılında Crown modelini ABD’ye ihraç etti. Bu araç ABD’ye ihraç edilen ilk Japon otomobil oldu.

Daha sonra HINO Motors ve DAIHATSU ile ortaklıklar kurarak şirketi güçlendirdi. 1970’li yıllarda Toyota artık 100 bin çalışanı olan ve 1 milyon araça üretmiş bir firma haline gelmişti.

1969-1970 yıllarında ilk Toyota Corolla otomobili piyasaya sürüldü. Bu araç düşük vergilendirme stratejisi ve ekonomik olması nedeniyle 1.1 motor max. 60 beygir güç üretecek şekilde olarak üretildi. Daha sonra motoru geliştirerek 78 beygir gücünde 4 ileri manuel veya 2 ileri otomatik şanzıman olarak piyasaya sürdü.

1970’li yıllardan sonra Toyota; 2000 GT, Corona, Carino, Celica, Mark 2, Cressida gibi modelleri piyasaya sürdü. 1978 yılında spor Celica xx modelini üretti. Bu model daha sonra Supra modelinin atası kabul ediliyor. 1980’li yıllarda ise diğer spor model olan Corolla GTI piyasaya sürüldü.

2000’li yıllarda Avrupa’da iyice yaygınlaşan İngiltere’de çok tutulan Toyota Premio, Auris, Prius, Sienta gibi modellerini piyasaya sürdü.

Toyota Tarihi boyunca araştırmaya ve geliştirmeye çok önem veren bir şirket olarak gelişimine ve üretimine devam ediyor. Günümüzde de Hybrid otomobiller üzerine çalışma yapan toyota Sürücüsüz ilerleyen araçlar üzerine de çalışma yapmaktadır.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir