Trafik Işıkları Neden Kırmızı, Sarı, Yeşil ?

Trafik ışığı ya da trafik lambası, yol bağlantılarında, kavşaklarda, yaya geçitlerinde ve trafiğin kontrol edilmesi gereken diğer yerlerde bulunan trafik düzenleme araçlarıdır. Motor taşıtlarının kullanımının yoğunlaşması trafik ışıklarının kullanımını gerekli hale getirdi. Buna bağlı olarak da ilk trafik ışığı 1868’de Londra‘da kullanıldı. PEKİ Trafik Işıkları Neden Kırmızı, Sarı, Yeşil ?

Trafik Işıkları Neden Kırmızı, Sarı, Yeşil ? Trafik ışıkları uygulaması, önceleri demir yollarının trenleri kontrol için uyguladığı sinyaller referans alınarak uygulanmaya başlanmıştır. Demiryolları idaresi kırmızı rengi ‘DUR’ sinyali olarak seçmişti. Kırmızı renk kan rengi olduğu için asırlar boyu tehlikenin, tahribatın ve ölümün simgesi olmuştur.

Demiryolları ilk faaliyete geçtiği 1830’lu yıllarda ‘ikaz’ ışığının rengi yeşil, ‘geç’ ışığının ise ‘beyaz’dı. Bir süre sonra beyaz sinyal problem yaratmaya başladı. Beyaz renkli ‘geç’ sinyali diğer sokak lambaları ile karıştırılabiliyor hatta ‘dur’ işaretlerine konulan kırmızı mercekler yerlerinden düşünce ışık beyazlaşıyor ve ‘geç’ sinyali olarak algılanıp kazalara neden olabiliyordu.

Bu aksiliklere çözüm olarak Demiryolu kurumu kırmızıyı ‘dur’, yeşili ‘geç’ sarı rengi ise ‘ikaz’ sinyali olarak kullanmaya başladı. Bilindiği gibi sarı renk spektrumu içinde en göz alıcı renktir. Böylece makinist bir sinyalin bulunması gereken yerde beyaz ışığı görürse, bir şeylerin yanlış olduğunu anlıyor ve tedbirini alıyordu.

Yollarda sadece atların ve at arabalarının bulunduğu tarihlerde bile dünyanın büyük şehirlerinde trafik sorundu. İlk trafik lambası daha önce bahsettiğimiz gibi otomobillerin ortaya çıkmasından çok önce 1868’de Londra’da kullanıldı. Gazla yakılan ve bir eksen etrafında döndürülebilen kırmızı ve yeşil lambalar bir yıl sonra patlayıp, kendilerini çeviren polisi de yaralayınca bu uygulama ortadan kaldırıldı. Ancak otomobillerin ortaya çıkması ve şehirlerde kullanılmaya başlanılması ile şehirlerde sorunlar ortaya çıktı.

Çeşitli şehirlerde değişik uygulamalar yapıldı. Demir yollarındaki sistem örnek alındı ama demir yollarında birbirine paralel iki hat vardı. Bu sistem iki yolun kesiştiği kavşaklarda işe yaramadı.

Sonunda günümüzdekilere benzeyen ilk elektrikli otomatik trafik lambasını, ilkokul mezunu ve ABD’deki Cleveland’da otomobil sahibi ilk siyah olan Garrett Morgan geliştirdi. 1914’de ilk denemelerine başlayan Morgan 1923’de de patentini aldı. Morgan 1963 yılında ölümünden kısa bir süre önce patentini 40 bin dolara General Electric firmasına sattı. Morgan’ın lambaları demiryollarına benzer şekilde bir “T” üzerinde kırmızı ve yeşil iki lambadan ibaretti. Bu sisteme çok geçmeden ikaz anlamına gelen sarı lambada ilave edildi ve uygulama bütün dünyaya süratle yayıldı…

KAYNAK: LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ, VİKİPEDİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir