İRLANDA – Trinity College Kütüphanesi

Trinity College Kütüphanesi , İrlanda’nın en büyük kütüphanesi olan kütüphanenin bünyesinde yaklaşık olarak 6 milyon civarı kitap bulunmaktadır. Bugün dördü kampüs içinde, biri dışında olmak üzere toplam beş binaya yayılmış durumdadır.

Image by Noah Jurik from Pixabay

EFSANE DUBLİN KÜLTÜR HAZİNESİ

İrlanda’nın başkenti olan Dublin’de bulunan ve Avrupa’nın eşsiz güzellikteki kütüphanelerinden biri olan Trinity College Kütüphanesi 300 yıldan daha uzun bir geçmişe sahiptir.

THE LONG ROOM adında 65 metre uzunluğuna ana salonunun iki yanında zeminden ikinci katın tavanına kadar yükselen kitaplıklar ve Güliver’in Gezileri’nin yazarı Jonathan Swift’ in de yer aldığı İrlandalı yazarları mermer heykelleri bulunmaktadır.

Trinity College Kütüphanesi 8 binadan oluşuyor ve İrlanda’daki en büyük araştırma kütüphanesidir. Mükkemmel bir ahenk ve düzene sahip olan kütüphanede kitaplar büyükten küçüğe sıralanmaktadır.

Ayrıca kütüphane de İrlanda’nın ulusal simgesi olan en eski arplardan biri sergileniyor. 15. Yüzyıldan kalma bu arp, İrlanda paralarının üzerinde bulunan arpın kendisidir.

Image by TuendeBede from Pixabay

Kitap kokusunun ahşap kokusuna karıştığı bu kütüphanede bulabileceğiniz en önemli eser Latince yazılmış resimli el yazması Gospel kitabı ”Book of Kells” olmalı. Ayrıca Batı Avrupa’da sağlam bir şekilde günümüze kadar gelen en eski İncil kitaplarından biri olarak bilinen Durrow Kitabı’da bu kütüphanede sergileniyor.

Geçmişi 1592 yılına dayanan ve Kraliçe Elizabeth tarafından kurulan Trinity College, hiç şüphesiz Avrupa’nın en prestijli ve köklü üniversitelerinden birinde bulunuyor.

Bu kütüphaneyi ziyaret edebilmek için kampüs turuna katılmanız gerekmektedir. Kütüphane eşsiz güzellikte ve özellikte bir yapıdır. Hem içeriği hemde yapı itibariyle Dünya’nın dört bir yanından ziyaretçisi ile buluşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir