Türkiye’de Bulunan Önemli Kaplıcalar

Türkiye Termal kaynaklar bakımından zengin bir ülkedir. Canlılığın kaynağı olan ve tüm organizmaların yapı taşını oluşturan suyun birde onarıcı özelliği bulunuyor. Su vücudumuzda bulunan doku eklem ve iç organlarla ilgili pek çok hastalığa şifadır. Suyun onarıcı ve tedavi edici olarak kullanılması denilince akla ilk olarak termal su kaynakları gelmektedir. Türkiye’de Bulunan Önemli Kaplıcalar, Denizli, Afyon, Sakarya… gibi şehirlerde bulunur.

”TERMAL SU” NE DEMEK?

Termal uygulamaların kökenine baktığımızda, ilk termal uygulamaları, Roma döneminde aristokrat sınıfının ve askerlerin rahatlayıp dinlenmesi için kaplıca sularının kullanılmasıyla başlanılmıştır.

Bir su kaynağını thermal adını alması, o kaynağı besleyen yeraltı sularının yeterince radyoaktif ve mineralce zengin olmasından ve bu tarz suların normal suya oranla daha fazla onarıcı ve dinlendirici özelliklere sahip olmasıdır.

Termal su kaynaklarımız turizm açısından önemli bir yeri vardır.

Türkiye’de Bulunan Önemli Kaplıcalar

Denizli Kaplıcaları

Denizli’de bulunan beyaz travertenler şehrin thermal zenginliğinin bir göstergesi niteliğindedir. Denizli sahip olduğu su kaynakları nedeniyle ”Kutsal Kent” olarak adlandırılmaktadır.

Roma döneminde Anadolu’nun birçok bölgesinden tedavi olmak amacıyla gelen insanlardan bazıları hayatlarını burada geçirmeye karar vermiştir. Şehirde bulunan Roma Hamamları ve antik çeşme, antik dönemden günümüze kadar ayakta kalabilmiş su kaynaklarıdır.

Denizli konumu itibariyle farklı turizm şehirlerine de yakın olmasından dolayı Türkiye genelinde thermal tesis bakımından önde gelen şehrimizdir. Çardak Beylerli, Buldan Yenicekent-Bölmekaya, Sarayköy ilçesinde Tekkeköy, İnsuyu, Babacık ve Kızıldere bölgesi, Akköy ilçesi Gölemezli bölgesi gibi farklı su kaynaklarının bulunduğu bölgeler Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2006 yılında Termal turizm merkezi ilan edilmiştir.

SARAYKÖY KAPLICALARI

En sıcak su kaynağı 80 derece ile Sarayköy’de bulunan kaplıcalardır ve romatizma, türlü kadın hastalıkları ve idrar yolu enfeksiyonu gibi pek çok hastalığa şifa olabilmektedir.

Gölemezli ve Akköy termal tesislerinde de çamur banyoları ve yine karbondioksit, sülfat ve kalsiyum açısından zengin su kaynakları sedef, mantar,egzama, hemoroit, kireçlenme, romatizma gibi hastalıklara iyi gelmektedir.

Menderes Nehri Vadisinde Tripolis Antik Kenti yakınında yer almakta olan Buldan-Tripolis kaplıcaları da, romatizma, kalp-damar sertliği, hemoroit, karaciğer yetmezliği, deri, mide, böbrek ve kadın hastalıklarına iyi gelir.

KARAHAYIT

Karahayıt kaplıcaları ise 58 derece sıcaklıktaki kırmızı renkli kaplıca sularıyla şehrin şifalı noktalarından birisidir. Bununla birlikte Pamukkale travertenleri de içinde yüksek miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunan kaynak sularıyla eşsiz bir doğa harikasıdır.

Balıkesir Kaplıcaları

Balıkesir kaplıca turizmin yanı sıra fizyolojik pek çok rahatsızlığı tedavi etmek için kurulan tedavi merkezleriyle hizmet veren şifalı sularıyla alternatif tıp konusunda başarılı bir şehirdir. Şehirde birçok Termal merkez bulunmaktadır.

Balıkesir’in kaynak suları, kükürt, radon ve tuz bakımından oldukça zengindir. Romatizmal rahatsızlıklar, mide-bağırsak problemleri ve beraberinde pek çok zührevi ve eklemsel problemlerinde tedavisinde kullanılabilen bir şifalı sudur. Termal tesislerde duş, çamur banyosu ve özel kürler gibi uygulama çeşitleri mevcuttur.

Şehrin en bilinen kaplıca tesisleri Edremit-Güre, Edremit-Bostancı, Edremit Derman Ilıcası, Gönen, Manyas, Susur, Bigadiç, Sındırgı, Bigadiç ve Dursun bey gibi beldeleridir. Bölgenin uygun iklim koşulları ve ulaşım kolaylığı burada uzun bir tedavi dönemi olanağı sunmaktadır.

Kütahya Kaplıcaları

Kütahya termal tedavi imkanlarının ilk kez sunulduğu 5000 yıllık bir termal şehirdir. Şehrin merkezinde, Gediz, Emet, Simav ve tavşanlı ilçelerinde termal su kaynakları yoğunluk gösterir. Termal kaynaklar, Sarı kız efsanesi gibi diğer yerel anlatılarla da şehrin sözlü kültürüne dahi etki etmiştir.

Şehrin en önde gelen termal mekanları ise Yoncalı, Kızılsinler, Göbel, Gediz, Muratdağı, Eynal, Naşa, Çıtgöl, Emet ve Derelidir. Kütahya’da pek fazla konaklama sorunu yaşanmadığı için bu şifalı kaynaklardan yaralanmak isteyenler için oldukça uygun, doğal ve ekonomik şartlar mevcuttur.

EMET KAPLICALARI

Kütahya’da bulunan termal suyun yapısında Bikarbonat, Kalsiyum, sülfat, karbondioksit, bromür ve magnezyum gibi pek çok farklı mineral bulunur.

Sakarya Kaplıcaları

Sakarya kaplıcalarında, en ünlü olanı Kuzuluk kaplıcasıdır. Kuzulukta ki termal tesiste tedavinin yanı sıra alışveriş ve konaklama hizmetleri veriliyor. Tesiste evlere verilen sıcak su 37 derece ki Havuzda ki sıcaklık 85 dereceyi bulabiliyor. Termal suyun, ortopedik ameliyat ve kaza sonrası rehabilitasyon konusunda destekleyici etkisi vardır. Ayrıca suyun sinir hastalıklarına, solunum yolu hastalıkları, karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak hastalıklarına, cilt ve deri hastalıklarına şifa olabilmektedir.

KUZULUK KAPLICA EVİ

Acısu ılıcası, Taraklı ilçesinde bulunan Kil hamamı, Ilıca köyünde bulunan Gazlı su ve Çökek kaplıcası Sakarya’da bulunan diğer termal kaynaklardır.

Afyon Kaplıcaları

Afyon termal su kaynakları Türkiye ve Dünya genelinde termal turizmin gözdelerinden biridir. Şehrin merkezinde ve Sandıklı, Çay, Bolvadin, İhsaniye ve Sandıklı ilçelerinde çok sayıda termal tesis bulunmaktadır. Termal suyu Romatizma, cilt hastalıkları, solunum yolları hastalıkları, kalp-damar rahatsızlığı gibi birçok sağlık sorununa şifa olabiliyor.

Gazlıgöl kaplıcası Afyon’un İhsaniye ilçesinde yer almaktadır ve mineralli içme suları ile termal banyoları ile şifa kaynağıdır. Termal suyun, romatizma, kadın hastalıklarına, cilt sorunlarına ve mide-bağırsak hastalıklarına şifa olabiliyor.

GAZLIGÖL

Bolvadin ilçesinde bulunan Heybeli kaplıcası da şifalı su kaynaklarındandır. Bunlarından dışında Bizans döneminden bu yana kullanılan Sandıklı kaplıcası, Geçek Kaplıcası, Hüdai kaplıcası, Kızıl ılıcası, Kaya hamamı, Bengüldek hamamı gibi birçok önemli kaplıca bulunmaktadır.

Bursa Kaplıcaları

Bursa şehrini birçok doğa güzelliklerinden biride termal su kaynaklarıdır. Çelik palan en bilineni olmakla birlikte Eski kaplıca, Kükürtlü, Kaynarca ve Karamustafa diğer kaplıcalarıdır. İnegöl de bulunan Oylat Kaplıcası da bilenen kaplıcalardan biridir.

1385 yılından Sultan 1. Murad döneminde yapılan Bursa’nın en eski hamamı olan Armutlu Hamamın da Kaynak suyu sıcaklığı 90 dereceyi bulmaktadır. Kaplıca suyunun sindirim hastalıklarına iyi geldiği söylenilmektedir.

Bu şehirlerin dışında Aydın, Yalova, Ankara, Uşak, Bursa, Çanakkale, Artvin, Samsun gibi şehirlerimizde de kaplıcalar bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir