Petra Antik Kenti Tarihi ve Özellikleri

Petra Antik Kenti, inşa tarihi M.Ö 400’lü yıllara dayanan Ürdün sınırları içerisinde yaşayan Hz. Nuh’un soyundan gelen Nebatiler tarafından inşa edilen kenttir. 1812 yılında İsviçreli bir gezgin tarafından keşfedilen tarihi şehir ”Kayıp Şehir” olarak da adlandırılmaktadır.

Petra Antik Kenti Tarihi ve Özellikleri

Petra Antik Kentinin bulunduğu vadi Rum çölü veya başka bir adıyla Ay vadisidir. Ürdün’ün en büyük vadisi olmasının yanı sıra görüntüsüyle de dikkati çeken bir arazi yapısına sahiptir. Mars yüzeyine olan benzerliğiyle ünlü Rum Vadisi, çöl safarisine çıkanların gözde bir yeridir.

Petra Antik kenti ulaşmak için 2 dağın arasındaki dar geçitten geçilir. Bu geçide günümüzde Siq geçidi veya Burckhardt yolu denilmektedir. Bu yol yaklaşık 1200 metre uzunluğunda dar bir kanyonu andırmaktadır.

Petra Antik Kenti Tarihi ve Özellikleri

Petra Antik kenti o dönem Nebatilerin başkentiydi. Yaşanan depremler ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle kent zamanla önemi kaybetmiş ve unutulup gitmiş. 100 kilometrelik bir alana yayılmış olan kent ile ilgili henüz ortaya çıkarılmayı bekleyen birçok sırrın olduğu söyleniyor.

Antik Petra Kenti, 1985 yılında UNESCO tarafından ”Dünya Kültürel Miras Listesi”ne dahil edildi. Bu gizemli ve harika mimariye sahip kent 2007 yılında Dünyanın Yeni 7 Harikasından biri olarak tescillendirilmiştir. Çöllerden geçen ticaret kervanları için dinlenme durağı niteliğinde olan şehir, o dönem alınan ticari vergiler sayesinde zengin bir kent haline gelmiş.

Petra Antik Kenti Tarihi ve Özellikleri

Petra antik kentinde tiyatro, tapınak, ev gibi yapılar kireç taşına oyularak yapılmıştır. Petra Antik kentinde bulunan başlıca yapılar;  El Khazneh (Hazine), Roma tarzında inşa edilmiş Amfitiyatro, Ad – Deir Manastırı, kayalara mezarların bulunduğu geniş kanyon Street of Facades, Kraliyet Mezarları, Hz Musa’nın Kardeşi Harun’un Mezarı (Aaron’un Mezarı)’dır. Nebatiler Müzesi, Petra Arkeoloji Müzesi de ziyaretçilerinin ilgisini çeken önemli mekanlardandır.

Petra Antik Kenti Tarihi ve Özellikleri

El-Hazne muhteşem mimarisiyle Petra Antik Kentinin efsanevi yapısıdır. 30 metre yüksekliğindeki bu yapının kelime anlamı ”Firavunun Hazinesi” dir. Bedevilere göre ise Mısır kasası olarak adlandırılmaktadır.

Nebatilerin Sonu ve Petra Antik Kentinin Serüveni

Nebatiler yaşanan savaşlar sonucunda M.S. 106 yılında Romalılara yenilerek yıkılmışlar. Kent Roma İmparatorluğu’nun himayesine girince, görkemli şehir Roma İmparatorluğu’nun Hristiyanlığı benimsemesi ile tam bir Hristiyan kenti olmuş. Romanın ikiye ayrılması ile Bizans egemenliğinin hüküm sürdüğü topraklar yaklaşık 300 yıl sonra İslamiyet’le tanışmış. 661’de Emevi Uygarlığı, 750 yılında ise Abbasi Uygarlığının hakimiyetine girmiş.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir