Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir? Üzerlik Otu Tohumunun Kullanımı

Üzerlik Otu Nedir? Üzerlik Tohumu Faydaları Nelerdir? Halk arasında Nazar otu olarak da adlandırılan Üzerlik otu çok yıllık otsu bir bitkidir. 35 cm’ye kadar uzayabilen bitkinin çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Üzerlik tohumunun faydaları insan doğası için hem ruhsal hem fiziksel açıdan son derece önemlidir.

Herkes tarafından çok fazla aranan Üzerlik Tohumu faydaları adlı bu makaleyi çeşitli güvenilir kaynaklardan araştırdık.

SİNDİRİME FAYDASI

Üzerlik tohumu mide, kulunç ve karın ağrıları için çok faydalıdır. Bağırsaklardaki kurtların dökülmesini sağlar. Sindirim yollarını temizleyerek ortaya çıkabilecek Bağırsak hastalıklarını önlemede yardımcı olur. Hemoroit ağrıları için pomat yapılarak dışarıdan sürülürse ağrısını giderir ve küçülmesini sağlar. Ancak aşırı tüketmemelisiniz!

BÖBREKLERE FAYDASI

Böbrek ağrıları için Üzerlik tohumu çok faydalıdır. İdrar söktürücüdür. Ancak üzerlik tohumu çayı tüketilmeden önce miktarına dikkat edilmelidir.

SOLUNUM YOLLARINA FAYDASI

Üst solunum yolları enfeksiyondan dolayı tıkanabilir. Üzerlik tohumu yakılıp dumana koklanırsa sinüsler açılır. Üzerlik çayı grip enfeksiyonları sonrası yaşanan boğaz iltihaplanmalara iyi gelir ve boğazda biriken iltihabın balgam ile atılmasını sağlar. Göğüs ve Akciğer içinde oldukça faydalıdır.

RUH VE SİNİR SİSTEMİNE FAYDALARI

Afrodizyak etkisine sahip olan üzerlik tohumu depresyon ve strese karşı etkilidir. Beynin aha sağlıklı çalışmasını sağlar ve hafızayı kuvvetlendirir. Unutkanlık ve Alzheimer gibi hastalıklara karşı savaşır. Uyku problemi yaşıyorsanız yatmadan 1 saat önce çayını içmeniz rahat bir uyku uyumanızı sağlar. Serotonin hormonlarının salgılanmasını arttırarak kişinin daha sakin olmasını sağlar.

ÜZERLİK TOHUMU NASIL TÜKETİLMELİDİR?

Üzerlik tohumu ezilerek toz haline getirilip bal ile karıştırılarak tüketilebilir. Ayrıca su ile 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu karışıtırılıp 2 dakika kaynatılarak çayı yapılabilir.

UYARI: Hazırladığımız makale sizlere fayda sağlamak için olup tedavi yöntemi niteliğinde değildir. Rahatsızlığınız için öncelikle doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı Günler Dileriz…

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir