VAN- Başkale

Van’a bağlı bir ilçe olan Başkale, Doğu Anadolu’da Türkiye-İran sınırından 20 km kadar içeride, İspiriz dağının doğu eteklerine yayılmıştır.

İlçe merkezinin denizden yüksekliği yaklaşık 2485 metredir. İlçe merkezinde yaşayan halkın ana gelir kaynağı hayvancılık ve hayvan ürünleridir. Özellikle koyun beslenir.

Bitkisel üretim iklim şartları nedeniyle gelişmemiştir. Bundaki en önemli etmen bitkisel üretime elverişli toprakların çok az olması ve iklimin sertliğidir. Buğday, arpa ve patates en önemli ürünleridir. Bazı bölgelerde yonca, korunga, Nohut ve aspir de yetiştiriliyor.

Başkale ilçesinin merkez ile birlikte 2 bucağı, 62 köyü vardır. Toprakları geniş bir vadi halinde olan ilçenin Zap nehrinin ayaklarına yataklık etmesi ayrı bir özelliğidir. İlçenin tarım alanı 35 Bin 534 hektardır.

Başkale’de turizm açısından daha çok ilgi görmeyi bekleyen travertenler bulunur. Adeta Doğu Anadolu’nun Pamukkale’si olan bu bölge önemli bir kültür mirası. Travertenler İlçe Merkezine 45 km mesafede Dereiçi (sawkan) köyü yakınındadır.  Oluşumu devam eden travertenler Akçalı Travertenleri olarak görülmeye değer. 

Başkale’de ilçe merkezine 33 kilometre uzaklıktaki Yavuzlar köyünde volkanik Yiğit Dağı’nın püskürttüğü kayaçların, yağmur sularının ve rüzgarın aşındırmasıyla ortaya çıkardığı peri bacaları Kapadokya’dan bir kesit gibi ziyaretçisini bekliyor.

Ayrıca Albayrak St. Bartelemous Kilisesi, Yanal (Soredêr) Kilisesi, Kelekom köprüsü, Pizan Kalesi, Seyyid Abdülhakim Arvasi Camii ve Medresesi gibi tarihi değerler de Başkale’ye yolunuz düşerse görmeniz gereken mekanlardandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir