VERSAILLES – Versay Sarayı Tarihi ve Önemli Özellikleri

Fransa’nın Paris şehrinin 25 km güney doğusunda bulunan Versay Sarayı, UNESCO Dünya Mirası Listesinde bulunan mekanların içerisinde en çok ziyaret edilen 10. yerdir. Yılda 7.5 milyon turisti ağırlayan Versay Sarayı’nın yapımına 1661 yılında başlandı.

Avrupa’nın en büyük sarayı olan Versay, aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilecek kapasiteye sahiptir. Versay Sarayı aslında büyük bir kompleks niteliğindedir. Bünyesinde birçok sarayları ve köşkleri bulundurmaktadır. Yapımına 1661‘de Av Köşkü olarak başlanmış daha sonra zaman içinde büyüyerek daha geniş alana yayılmıştır. Devasa bir alana sahip olan Versay 6 hektarı aşan büyüklüğe ve yaklaşık 2.300 odaya sahiptir.

Fransa Kralı 14. Louis döneminde yapımı biten saray, Fransa’nın en ihtişamlı devrini yansıtır. Versay öylesine ölçüsüz inşa edilmiştir ki, bitmek bilmeyen harcamalar devletin iflasını getirmiştir. Saray bünyesinde bulunan binaların projeleri Louis La Vau ve Jules Hardouin-Mansart, iç dekorasyonu Charles le Brun, bahçeleri ise büyük peyzaj mimarı Andre Le Notre tarafından tasarlanmıştır. Sarayın içi kadar bahçeleri de görülmeye değerdir. 

Sarayın Mimari Özellikleri

Versay Sarayı, Fransız barok mimarisinin sonu ve klasik üslubun başı olarak nitelenmektedir. Saray inşa edilirken tuvalet ve banyo gereksiz olarak düşünülüp o bölümler yaptırılmamıştır. 1789 tarihinde yaşan Fransız İhtilali‘nden sonra saraya 9 tuvalet yaptırılmıştır. Tabi ki bu tuvaletlerde sadece kral ve hanedanın hizmetine sunulmuştur. Sarayda tuvalet olmadığı için soyluların odalarında bulunan bir dolabın içinde ortası açılmış sandalyeler bulunuyordu. Sandalyelerin altındaki kaplar sürekli hizmetçiler tarafından değiştirilirdi. Soylu olmayanların odalarında bu tarz dolaplar olmadığı için koku yayılmaması için Saray odalarının kapıları gümüşten yapılmıştır.

Versay Sarayı’nda Aynalı Salonu tasarlamak için Venedik’ten bazı ayna ustaları kaçırılarak getirilmiştir. Versay Sarayı o dönem ilk hayvanat bahçesi niteliğinde olan bölüme sahipti.

Versay’ın En Önemli bölümü Chateau (Saray)

Louis, burayı Fransa’nın politik güç merkezi haline getirmiştir. Yapı içinde birçok önemli bölüm bulunur. Aynalı Salon (Galerie des Glaces) sarayın rehbersiz gezilebilen bölümleri arasında yer alır. Galerideki aynasız kısımlar yeşil mermer ile kaplanmıştır. Aynalı Salonda aynı zamanda bir çok tablo ve sanat eseri yer almaktadır.  1. Dünya Savaşı’nı sonlandıran Versay Barış Anlaşması (1919) burada imzalanmıştır. 

Salon De Venus sarayın görkemli mermer salonudur. Salonun ortasında 14. Louis’in heykeli yer alır. Beyaz ve altın sarısı ahşap eşyalarla dolu Kraliçenin Yatak Odası bir diğer önemli bölümdür. Salon d’Apollon XIV. Louis’in taht odasıdır. Sarayın en önemli bölümlerinden biridir.

Versay Sarayı’nın Harika Bahçesi

Versay sarayının içi kadar bahçeleri de görülmeye değerdir. Geometrik şekillere sahip bahçeler sarayın en dikkat çekici mekanlarındandır. Sarayın bahçesinde; ağaçlar arasındaki paralel yollar, bunlarla aynı doğrultuda budanmış yeşillikler tarafından sınırlandırılmış ayrı çiçek ve su bahçeleri, merdivenler ve köşkler yer almaktadır. Bahçe, tam olarak 372 heykel, 55 su sistemi, 600 çeşme ve 20 kilometreden fazla su borusu içermektedir.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir