Virüsler Yüzeylerde Ne Kadar Yaşayabilir?

Günde kaç tane yüzeye dokunuyoruz acaba.. Kapı kolları, telefon, duvar, pencere, araba, post makinesi.. Virüsler dokunduğumuz bütün yüzeylerde olabilir. Bazı virüsler yüzeylerde saatlerce, hatta haftalarca yaşayabilir. Peki Virüsler Yüzeylerde Ne Kadar Yaşayabilir?

Virüsler üreme için gerekli kimyasal reaksiyonları oluşturmak için enzimlere sahip değildir. Virüsler çoğalmak için bakteri, mantar, bitki veya insan gibi bir konakçı hücreye ihtiyaç duyar. 

Virüsler Yüzeylerde Ne Kadar Yaşayabilir?

Bir virüsün bir konakçının dışında ne kadar süre hayatta kalabileceğine dair kanıt oluşturmak oldukça zordur. Bu konuda yüzey tipi, çevresel sıcaklık ve nem de devreye girer. Virüs tipine bağlı olarak da bu süre değişebilir.

Rinovirüs yani soğuk algınlığına neden olan virüsler, yüzeylerde bir saatten az bir süre hayatta kalacaktır. Bununla birlikte, kusmaya ve ishale neden olabilecek bir virüs olan Norovirüs gibileri haftalarca hayatta kalabilir.

Yapılan çalışmalara göre yeni tip Korona Virüs, paslanmaz çelik ve plastik yüzeylerde üç güne kadar yaşayabiliyor. Diğer deneylere göre kartonda sadece bir gün ve bakırda dört saat yaşayabileceği sonucuna varıldı. Ancak New Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ulusal Enstitüsü ve Princeton Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre Yeni tip Korona Virüs, havada saatlerce kalabiliyor.

Korana Virüsün sıcak havadan etkilenip etkilenmeyeceği hakkında birçok teori vardır. Ancak bu konu hakkında kanıtlanmış bir çalışma henüz yoktur.

Virüslü bir yüzeye dokunduğumuzda virüs kapabiliriz. Ancak ellerimizi yıkamadan ağzımıza, burnumuza elimizi götürdüğümüzde bizim için tehlike oluşabilir. Virüsler yüzeylerden bulaşabiliyor olsa da konak hücreye sahip olamadan güçlenemez. Yani yüzeyde bulunan virüsler zamanla gücünü kaybeder.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir