Volkswagen’in Kuruluş Öyküsü ve Sahip Olduğu Markalar

Volkswagen, 1937 yılında Almanya’da Alman Otomotiv Birliği tarafından kurulan bir otomobil firmasıdır. Firmanın ismi Almancada halkın arabası anlamına gelmektedir. Volkswagen’in Kuruluş Öyküsü, 1937 yılında Nasyonal Sosyalist Almanya’da Adolf Hitler’in tüm Alman halkının otomobil sahibi olması için üretilmesini emrettiği otomobil projesinin hayata geçmesi ile başlar.

Volkswagen tarihinde birçok ünlü ismin adı geçmektedir. Ancak bu isimler arasında Ferdinand Porsche öne çıkıyor. 1932 yılında Sovyetler Birliği lideri Stalin Porsche’yi ülkesine davet ediyor. Burada Ferdinand Porsche’ye ülkenin uçak ve otomobil üretiminin başına geçmesini teklif ediyor. Ferdinand Porsche, bu teklifi reddettikten kısa bir süre sonra Adolf Hitler, halkının kolayca satın alabileceği ekonomik bir araba üretmesi için bir teklif yapıyor. Ferdinand Porsche bu sefer kabul ediyor.

Adolf Hitler’inde tasarımında yardım ettiği bu araç 1938 yılında üretilmiş ve dünyada büyük bir ses getirdi. Bizim Vosvos olarak bildiğimiz ünlü Beetle aracıdır.

Araç seri üretime geçmiş ve hızla üretiliyorken 2. Dünya Savaşı başlayınca üretime ara verildi. Çünkü Vokswagen fabrikası Hitlerin emriyle Savaş malzemeleri üretmeye başlayacaktı. Savaş sonrası Fransa, tazminat hakkı olarak Volkswagen’e el koymak istemiş ancak önce Amerika sonra İngiltere araya girerek Volkswagen’e el koydu ve üretim devam etti.

Volkswagen Dünya’nın ilk hava soğutmalı motorunu üretmiştir. Bunun nedeninin su soğutması bulunan motorların II.Dünya savaşı sırasında Rusya’daki soğuk hava şartlarına dayanamayarak zarar görmesi olarak nitelendirildi.

1948 yılında Almanlar Henry Ford’a Volkswagen’i ücretsiz devretmeyi teklif etti ancak Henry Ford bu teklifi geri çevirdi. Heinz Heinrich Nordhoff, Volkswagen’in başına geçince Beetle’ın üretimine yeniden başlanıldı. 1954 yılında Beetle artık Batı Almanya’daki her 3 araçtan 1’i haline geldi. Uyguladıkları başarılı reklam politikası ile Beetle özgürlüğü ve gençliğin sembolü haline gelmiş artık Nazi arabası imajından kurtulmuştu.

1960’lı yıllarda Hippiler Volkswagen’in T1, T2 panelvanları ile ABD’de dolaşmaya başlaması Volkswagen’i bölgede meşhur hale getirdi. Hippi yaşam tarzı, modern mutlak retçiliğin temellerini atan bir karşı kültür oluşumdur. 

Golf’ün Doğuşu

Volkswagen, her ne kadar başarıyı yakalamış gibi gözükse de 1960’lı yılların sonunda ekonomik sıkıntıya girdi. Bu sıkıntıdan kurtulabilmek için Dünyanın her yerine kolaylıkla satış yapılabilecek bir otomobil tasarımı üzerinde çalışıldı. Hatta bu otomobil tasarımı için Gıorgetto Gıogıaro ile anlaştı. 1974 yılında piyasa sürülen Golf, Volkswagen’i tekrar ayağa kaldırmış ve 40 yıllık süreçte de ülkemizde en çok satılan araçlardan biri haline geldi. Golf isminin anlamı Almanca’da golfstrom’dan yani Kuzey Atlantik Akıntısı’nın bir parçası olan, Meksika Körfezi’nden başlayıp Birleşik Krallık’ın kuzeyine kadar devam eden sıcak su akıntısıdır.

Volskwagen Golf’ün çok sevilmesi üzerine Sedan versiyonu olan Jetta modelini üretti. Bunların ardından Passat, Bora, Polo ve spor model olan Scirocco gibi modellerde piyasaya sürüldü.

1994 yılında Volkswagen ile Doğuş Otomotiv arasında distribütörlük anlaşması imzalandı. 2002 yılında ilk kez çift kavramalı DSG şanzıman Golf R32 modelinde kullanıldı. 2005 yılında ilk kez 1.4 TSI motor Frankfurt otomobil fuarında Golff GT ile tanıtıldı. Bu motor günümüzdeki araçlarda da sıkça kullanılmaktadır.

Volswagen’in Sahip Olduğu Markalar

AUDI: Şirketin merkezi Ingolstadt, Bavyera’da bulunmaktadır. Şirketin geçmişi 1899 yılına ve August Horch’a dayanmaktadır.

SEAT: Merkezi Martorell İspanya’da bulunan bir İspanyol otomobil üreticisidir. 9 Mayıs 1950 tarihinde, bir devlet kurumu olan Instituto Nacional de Industria tarafından kurulmuştur. 

SKODA: Škoda Auto, Çek otomobil üreticisi, en eski otomobil üreticilerinden biridir. 1991’de Volkswagen Grubu tarafından satın alındı. Şirket 1895 yılında Laurin & Klement adlı aile şirketinde çalışan 2 kişinin bisiklet yapmak üzere ortaklık kurmaları ile kuruldu. 1899’da motosiklet, 6 yıl sonra da araba üretmeye başladılar.

BENTLEY: Bentley, bir İngiliz lüks otomobil üreticisidir. Bentley İngiltere’de 18 Ocak 1919 yılında Walter Owen Bentley tarafından kurulmuştur. Başlangıçta sadece motor ve şasi üretimi yapmıştır.

BUGATTI: 1909 yılında yüksek performanslı otomobiller üretmek için Ettore Bugatti tarafından Fransa’da Mulhouse şehrinde kuruldu. II. Dünya Savaşı’nın başlamasına kadar dünyanın en prestijli ve hızlı otomobillerinden bazılarını üretmiştir. Savaşın başlaması ile başlayan maddi sorunlar ve Ettore Bugatti’nin oğlunun ölümü sonrasında iflas etmiş ve uçak parçası fabrikası da satılmıştır. 1998 yılında Volkswagen grubu isim haklarını satın alarak Bugatti markasıyla yeniden üretime başlamıştır.

LAMBORGHINI: Lamborghini, bir İtalyan otomobil markasıdır. Feruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Bologna ile Modena arasındaki küçük bir köy olan Santa Agata’da firmanın merkezi ve fabrikası bulunmaktadır. Üst kuruluş Audi’dir.

PORSCHE: Porsche, 1947 yılında Ferdinand Porsche’nın oğlu Ferry Porsche tarafından Stuttgart’ta kurulmuş olan spor araba firmasıdır. İlk modelleri 1948 yılında çıkan Porsche 356’dır.

DUCATI: Ducati Motor Holding S.p.A. İtalyan motosiklet tasarımcısı ve üreticisi bir firmadır ve merkezi İtalya’nın Bologna şehrindedir. Üst Kuruluş Lamborghini’dir.

SCANIA: Scania AB, İsveçli çekici, kamyon, otobüs ile deniz ve endüstriyel motorları üreticisi firmadır. Tüm dünyaya yayılmış fabrikaları ile özellikle ağır dizel motor üretimi sektöründe önemli markalardan biridir. Şubat 2008’den bu yana Alman Volkswagen grubuna aittir.

MAN: MAN, bir Alman endüstri kuruluşudur. Daha çok kamyon ve otobüs üretimi ile tanınır. MAN’ın çalışma alanları; ticari araçlar, dizel motorlar, turbo makinalar ve sanayi hizmetleri. Kökleri 1758 yılına dayanan firma Ruhr bölgesindeki ilk demir fabrikası olarak faaliyete geçti.

FOTOĞRAF: PİXABAY KAYNAK : VİKİPEDİ, VOLKSWAGEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir