Volvo Tarihi ve Başarı Hikayesi

Hepimizin arabaya arabalara karşı bir fikrimiz, merakımız elbette vardır. Hatta Dünya’nın en sağlam arabası deyince hemen Volvo deriz. VOLVO olarak stilize edilen Volvo Cars, İsveçli lüks araç markası ve Çinli otomotiv şirketi Geely’nin bir yan kuruluşudur. Günümüzde merkezi İsveç’in Göteborg kentindeki Torslanda’da bulunmaktadır. Peki Volvo Tarihi ve Başarı Hikayesi nasıl başladı?

Volvo markası 1927 yılında kurulmasına rağmen adı 1915 yılında ortaya çıkmıştır. Dünyanın önde gelen rulman markalarından bir tanesi olan İsveçli SKF, yeni tasarlanan ve ABD’de satılacak olan bir rulman ürün grubu için Volvo adını tescillemiştir. 

Volvo tarihi ise 1924 yılında 2 sıkı dostun; eski SKF çalışanı Assar Gabrielsson ve arkadaşı tecrübeli Makina Mühendisi Gustaf Larson, otomobil üretme fikriyle başladı. Otomobil üretme fikrinin sebebi ise İsveç’in çetin iklim ve arazi koşullarıydı. İkili, İsveç’de satılan hiçbir otomobil markasının sert kış koşullarını ve bozuk yol şartlarını karşılayamadığını düşünüyorlardı. Amaçları doğrultusunda kendi bütçeleri ile 9 ayda 9 adedi üstü açık ve 1 adedi de üstü kapalı toplam 10 adet kendi tasarladıkları bir motora sahip otomobil ortaya çıkartmayı başaran 2 ortak, aracın son halini SKF’ye tanıttılar ve kabul aldılar.

SKF firması, Assar Gabrielsson ve Gustaf Larson’a ortak olarak destek oldu ve Volvo firmasını destekledi. Tüm bunların yanında, ilk yıllarında ekonomik açıdan başarılı olamayan Volvo’ya mali desteğini sürdürdü.

Volvo Amblemi

Volvo amblemi, 1927 yılında tasarlandı. Volvo ambleminin üzerindeki çelik şerit antik dünyada dayanıklılığın sembolüdür. Aslında bu amblem meşhur İsveç Çeliğinin sağlamlığını ve Volvo araçlarının güvenli oluşunu simgeliyor.

İsveç Çeliği’nin Özelliği Nedir?

İsveç Çeliği, saf yapılı bir çelik türüdür. Çok az Fosfor, az kükürt ve uygun orada sülfür içeriyor. Volvo araçlarının sağlamlığı İsveç çeliğinin dayanıklılığından geliyor. Hatta geçmiş dönemde Volvo araçlarının fazla düz oluşu eleştiriliyordu. Buna karşılık, Volvo mühendisleri İsveç çeliğini anca bu kadar bükebiliyoruz demişlerdir.

Geçmiş dönemlerde Volvo, İsveç çeliğinin sağlamlığı nedeniyle diğer araçlar ve yayalar için tehlike oluşturuyordu. Özellikle yayalara çok hafif çarpmaları bile tehlikeli sonuçlara neden olabiliyordu.

Volvo Teknolojisi Gelişimi

Volvo, marka karakteri olarak her zaman üstün fren ve güvelik teknolojileri üzerine çalıştı. Bu konuda birçok ilkleri başardı ve patentini aldı.

Nascar ve yarış arabalarının içindeki kafes sistemini Volvo icat etti. Çelik kafes sistemli ilk arabalarını da 1944 yılında piyasa sürdü.

Lamine cam teknolojisi de Volvo tarafından üretildi. Lamine cam, bir darbe aldığında küçük parçalar halinde kırılıp dağılmayan bir cam türüdür.

1958 yılında Volvo mühendislerinden Nils Bohlin, 3 noktalı emniyet kemerini icat etti ve patentini aldı. Bugün bütün araçlarda kullanılan bu emniyet kemeri Nils Bohlin’in icadıdır. Ayrıca emniyet kemeri ikaz sistemi de Volvo’ya aittir.

Volvo minik yolcularını da düşünmüştür. Bebek koltuğu tasarımını Dünya’da ilk kullanan otomobil markası Volvo’dur.

Volvo, arabanın güvenliğini de düşündü. Araç kapıları için güvenlikli kapı kilit sistemi de Volvo tarafından icat edildi. Ayrıca ani fren sistemi, su tutmayan cam sistemi, hava yastıkları, park sensörleri gibi daha birçok araç güvenlik sistemi Volvo tarafından icat edildi.

FOTOĞRAF: PİXABAY – ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir