Yibf Nedir? Yibf Sistemi Değişmeli mi?

Yibf Nedir? Yibf Sistemi Değişmeli mi? İnşaat sektöründe çalışan mimar, mühendis, inşaat ustası, müteahhit ve yapı sahibi de dahil olmak üzere herkesin zaman zaman arasında konuştuğu ve tartıştığı bir konu Yapı Denetim Sistemi. Yapı Denetim Havuz Sistemi Değişmeli mi?

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği

Yibf Sistemi Değişmeli mi?

Yapı Denetim Havuz Sistemi hakkında ülkemizdeki 81 ilde de benzer sorunlar yaşanıyor. Özellikler büyük şehirlerde bu durum daha da belirgin bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere artık herkes istediği yapı denetim ile çalışamıyor. Ön onayı alınan mimari proje müellif mimar tarafından yibf‘e giriliyor. Proje idare onayı aldıktan sonra havuza atılıyor. Daha sonra ise projeniz bulunduğunuz şehirde ikamet eden bir yapı denetime düşüyor.

Malesef sorun burada başlıyor. Antalya gibi birbirine çok uzak ilçeleri bulunan şehirlerde ulaşım zorluğundan dolayı aksamalar oluyor. Örneğin Manavgat’ ta bulunan bir yapı denetime Korkuteli’nde bir proje isabet edebiliyor. Böyle bir durumda iletişim sorunları ulaşım sıkıntısı gibi olumsuz durumlar yaşanıyor.

Örneğin, inşaatın en önemli safhalarından olan karkas aşamasında incelemeler daha sık oluyor. Beton dökümü öncesi ve sonrası için yapı denetimin yapması gereken uygulamalar gecikebiliyor hatta çoğu zaman aksıyor. Böylelikle hem zaman kaybı hemde her iki taraf açısından maliyet sıkıntıları ortaya çıkıyor.Yapı Denetim Havuz Sistemi Hakkında Nasıl Bir Çözüm Bulunabilir?

Bu durumun önüne geçebilmek için proje havuza atılırken bulunduğu ilçeye veya yakın ilçelere göre bir havuz oluşturulabilir. Örneğin; A ilçesinde yapılacak bir inşaat için ya A ilçesinden yada ona yakın bir B ilçesinden yapı denetim gelecek şekilde bir ayarlama yapılabilir. Bu durumu mimar projeyi yibf’e girerken ilçe seçerek de yapabilir yada sistem otomatik olarak da yapabilir.

Başka bir seçenek ise yibf kaydı oluştururken 3-5 farklı yapı denetim tercih listesi girilir. Böylelikle edilen yapı denetimler arasından birisi proje denetimini üstlenebilir.

İnşaat sektörü açısından büyük önemi olan bu sistemin bu şekilde revize edilmesinin sektör açısından çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

Makalemiz hakkında yorumlarını bekliyoruz. Yazımızı paylaşarak bize destek olursanız seviniriz. 🙂 İyi Çalışmalar..

ANTBİLGİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir