İMAR BARIŞI – Yapı Kayıt Belgesi ile Tapu Alma

İmar Barışı ile ilgili yeni başvurular alınamıyor ancak İmar Barışı ile Tapu alabilmek için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır. Peki Yapı Kayıt Belgesi ile Tapu Alma işlemleri nasıl gerçekleşiyor. Yapı Kayıt Belgesini Tapuya çevirme Nasıl Olur? İmar barışı tapu işlemleri şöyledir;

Öncelikle bu işlemler için bir mimar ile çalışmalısınız. Sizin bu işlemlerde öncelikli işlem mimari proje hazırlanması ve lisanslı harita-kadastro ofislerinin yapı kayıt belgesine konu yerle ilgili ölçüm yapmasıdır.

Yapı Kayıt Belgesi’ ni hangi aykırılık nedeniyle aldıysanız bu durumu belediyeye bildirip numarataj güncellemesi yaptırmalısınız. Ek bir bağımsız bölüm ortaya çıkardıysanız belediye bunu sisteme işlemelidir. Aksi takdirde DASK yaptıracağınız zaman ek bağımsız bölüm sistemde gözükmez.

İmar barışı işlemleri biraz sıkıntılı geçebilir. Bu sıkıntılar genelde evrak eksikliği ile ilgilidir. Evraklarınız tam ve projeniz doğru hazırlanmışsa tapu alma konusunda sıkıntı yaşamazsınız..

Bu işlemleri derleyecek olursak Yapı Kayıt Belgesi ile Tapu Alma işlemleri sonucunda Tapu müdürlüğünde İstenilen Belgeler aşağıdadır.

Tapu müdürlüğünde İstenilen Belgeler

Yapı Kayıt Belgesi

Mimari Proje(CD’ye taratılmış şekilde TIFF ve PDF olarak olmalı)

Liste Beyanı (Mimar Hazırlar)

Apartman Yönetim Planı (Mimar Hazırlar)

13A Yazısı (Maliyeden Alınır)

Dask(Tapusu Alınmak İstenen Bütün Bağımsız Bölümler İçin)

Kat irtifakı olan Bir Apartman ise Yapı Kullanım izni ve diğer bağımsız bölümlerden alınan Muvafakatname. Muvafakatname çok önemlidir.

İmar Barışı ile İlgili Bütün Sorularınızı alttaki yorum kısmından sorabilirsiniz. Antalya ve çevre ilçelerinde imar barışı için tapu almak isterseniz yorumdan iletişim bilgilerinizi yazabilirsiniz. İletişim Bilgileriniz yayınlanmamaktadır.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir