Zeigarnik Etkisi Nedir?

Zeigarnik etkisi; kişilerin tamamlanmamış veya bölünmüş-kesilmiş şeyleri, tamamlanan şeylere göre daha kolaylıkla hatırladığını ifade eden psikolojik bir kavramdır.

Sovyet psikolog ve psikiyatr Bluma Zeigarnik tarafından bir restoranda yapılan gözlem sonucu bulunmuştur. Zeigarnik etkisi çalışmalarında, ilk olarak garsonlardan ilham alınmıştır.

Bir restoran da yapılan gözlemlemede garsonun not almadan siparişler gelene kadar bütün siparişleri aklında tutması incelenir. Bu durum garsona sorulduğunda garson; siparişler gelene kadar aklında tuttuğunu ancak siparişleri getirdikten sonra siparişleri aklından sildiğini söyler.

Zeigarnik etkisi, gün içinde devamını hatırlayamadığımız bir şarkının bulana kadar belki günlerce zihnimizi meşgul etmesidir.Bu durumu yarım bıraktığımız herşeyin zihnimizi meşgul etmesi olarak açıklayabiliriz. Yarım kalan aşkların insan zihnini çok fazla meşgul etmesi de aynı şekilde açıklanabilir. Şairlerin şiirlerine konu olan o unutamadıkları aşkları bu etkinin bir parçasıdır. Dinlediğimiz o duygu yüklü şarkılar…

Geçmişe ait planlayıp yapamadığımız tüm projelerimiz bize Zeigarnik etkisi olarak geri dönüyor diyebiliriz.

FOTOĞRAF: PİXABAY

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir